Vitamin B12, folik asit, tiroid hormonları ve antioksidan/oksidan sistemin yaşla ilişkisinin araştırılması
The investigation of the relationship of vitamin B12, folic acid, thyroid hormone and antioxidant / oxidant system with age
  1. Tez No: 374079
  2. Yazar: CANAN GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ATAKİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yaşlanma, yapısal ve çevresel özelliklerden etkilenerek genellikle tüm işlevlerde azalmaya, hastalık gelişimine ve ölüme neden olan ve her canlıda görülen karmaşık bir süreçtir. Yaşlanmanın temel prensip ve özelliklerini açıklamaya çalışan biyolojik mekanizmalar genellikle teori seviyesindedir ve hiç biri yaşlanmayı açıklamak için tek başına yeterli değildir. Bu bilgiler ışığında yapılan çalışmada vitamin B12, folik asit, serbest T3 ve T4, total oksidan kapasite (TOK) ve total antioksidan kapasite (TAK) düzeylerinin yaş ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada materyal olarak canlı ağırlık ortalaması 198.0-293.2 g arasında değişen 6 aylık (Grup I), 12 aylık (Grup II), 18 aylık (Grup III), 24 aylık (Grup IV) ve 36 aylık (Grup V) Sprague Dawley cinsi 50 adet rat kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aging which is a complex process seen in every living creature, affected by structural and environmental characteristics and generally causes to a reduction in all functions, and also the development of disease and death. The biological mechanisms trying to explain the basic principles and characteristics of aging are generally at the theory level and none of them is by itself enough to explain it. In this study conducted in the light of this information, it was aimed to investigate the relationship between vitamin B12, folic acid, free T3 and T4, TOK and TAK levels and age. In the study, 50 Sprague Dawley kind rats were used as a material, of which live weight average is 198.0-293.2 g and ranging from 6 months (Group I) and 12 months (Group II), 18 months (Group III), 24 months (Group IV) and 36 months (Group V).