Kiral norbornadien bisoksazolin ligandlarının asimetrik nitroaldol (Henry) reaksiyonundaki
Applications of chiral norbornadiene bisoxazoline ligands in the asymmetric nitroaldol (Henry) reaction
- Tez No: 374144
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son yıllarda asimetrik sentez yöntemlerinden en yaygın olanı kiral katalizör kullanılmasıdır. Bu çalışmada, metallerle yedili şelat oluşturabilen, norbornadien omurgasına sahip kiral bisoksazolin ligandları %4588 verim ile sentezlenerek katalitik asimetrik nitroaldol (Henry) tepkimesinde kiral ligand olarak kullanılmıştır. Ligandların sentezinden sonra asimetrik Henry tepkimesi için en yüksek enantiyoseçiciliği veren reaksiyon koşulları araştırılmıştır. Bunların sonucunda tepkime için en uygun ligandın sek-Bu grubuna sahip bisoksazolin ligandı, bakır tuzunun Cu(OAc)2, katalizör miktarının %5 mol ve çözücünün de izopropanol olduğuna karar verilmiştir. Son olarak, optimize edilen reaksiyon koşullarında farklı aldehitlere nitrometan katılması sonucu nitroaldol ürünleri %98'e varan verim ve %67'ye varan enantiyomerik fazlalık ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, among the asymmetric synthesis methods the most common one is the use of chiral catalysts. In this study, chiral bisoxazoline ligands having a norbornadiene backbone, forming seven-membered chelates with metals were synthesized with 4588% yields and they were used as chiral ligands in the asymmetric nitroaldol (Henry) reaction. After the synthesis of the ligands, the best reaction conditions giving the highest enantioselectivity for the asymmetric Henry reaction were investigated. As a result, bisoxazoline ligand having sec-Bu group as the ligand, Cu(OAc)2 as the copper salt, 5 mol % as the catalyst loading and isopropanol as the solvent were determined to be the best reaction conditions. Finally, under the optimized reaction conditions, the addition of nitromethane to different aldehydes resulted in the formation of nitroaldol products with up to 98% yields and 67% enantiomeric excess.