Synthesis of coordination compounds with schiff-bases and their spectroscopic characterization
Schiff-bazlı koordinasyon bileşiklerin sentez ve spektroskopik karakterizasyonları
- Tez No: 374185
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SUBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, -ONNO- ve -SNNS- tipi dört dişli Schiff Bazlı ligantları LnH2 (n=1-6) ile birlikte PdLn (n=1-6) komplekslerinin sentezi, spektroskopik ve katalitik özellikleri incelendi. PdLn (n=1-6) kompleksleri dört dişli Schiff Bazı ligantlarının paladyum asetat tuzu ile asetonitril içinde ısıtılmasıyla sentezlendi ve elemental analiz, 1H NMR, FT-IR, UV–Vis ve TGA/DTG ile karakterize edildi. Spektroskopik çalışmalar, tüm ligantların merkez metale azometin azotundan ve fenolik oksijen/ kükürt atomlarından dört dişli ligant olarak koordine olduğunu göstermektedir. Paladyum ile katalizde, PdLn (n=1-6) kompleksleri Suzuki çapraz eşleşme reaksiyonunda çeşitli subsituentlerin arilbromid ve borik asiti takip etmesiyle çalıştırıldı. Farklı arilbromidler için ürünler ve dönüşümler hesaplandı ve tartışıldı. Tüm kompleksler ısıya karşı dayanıklı, havaya ve neme karşı kararlıdır. Çok yönlü ve farklı karbon-karbon eşleşme reaksiyonları için katalizör (Suzuki- Miyaura reaksiyon) olarak kullanılabilen bu kompleksler ucuz öncüllerden kolaylıkla hazırlandı. Ayrıca steady state floresans emisyon ve exitasyon spectra ölçüldü ve bu çalışmalar sonucunda PdL2 ve PdL3 boyar maddelerinin tampon çözelti içerisindeki kobalt ve civa iyonlarına karşı yüksek floresans yoğunluğu sergiledi ve yüksek seçiciliğe sahip olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the synthesis, spectroscopic and catalytic properties of PdLn (n= 1-6) complexes with tetra dentate -ONNO- and -SNNS- type Schiff Base ligands LnH2 (n= 1-6) were investigated. The PdLn (n=1-6) complexes were synthesized by the thermal reactions of the tetradentate Schiff bases and palladium acetate salt in acetonitrile and characterized by elemental analysis, 1H NMR, FT-IR, UV–Vis and TGA/DTG. The spectroscopic studies suggest that all of the ligands are coordinated to the central metal as a tetradentate ligand coordinating via the central azomethine nitrogens and phenolic oxygen/sulfur atoms. On the Palladium-catalyzed Suzuki cross-coupling reactions employing PdLn (n= 1-6) complexes toward a various substituted arylbromides and boronic acids were pursued. The conversions were obtained and yields with different arylbromides were calculated and discussed. All the complexes were thermally stable and were not sensitive to air or the moisture. The complexes were easily prepared from cheap precursors that could be used as versatile and catalysts for different carbon–carbon coupling reactions (Suzuki- Miyaura reactions). Moreover steady state fluorescence emission and excitation spectra were measured. These studies have been shown that PdL2 and PdL3 dyes exhibited high fluorescence intensity and selective and efficient response to cobalt ions and mercury over other metal ions in buffered solutions.