Farklı miktarlarda yeme ilave edilen Spirulina platensis'in japon balığı'nın (Carassius auratus) renklenmesi ve büyüme performansı üzerine etkileri
Effects of dietary supplementation of different levels of Spirulina platensis on pigmentation and growth performance in goldfish (Carassius auratus)
  1. Tez No: 374400
  2. Yazar: MAHİTAP DUYGU DURU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLAL KARGIN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ülkemizde Japon balığı olarak adlandırılan Carassius auratus ilginç vücut yapıları ve beyazdan kırmızıya kadar değişen renkleri ile akvaryum balıkları içerisinde ilgi çeken bir türdür. Bu türün çoğu bireyleri geç renklenmekte, istenilen düzeyde renk oluşumu sağlanamamakta ve yeterli düzeyde renklenmemiş bireylerin pazar talebi ve değeri önemli oranlarda düşmektedir. Renklenme sorununu çözmek için piyasada karotenoid içeren balık yemleri bulunmasına karşın, bu yemler üretim çiftlikleri için oldukça maliyetli olmaktadır. Bu nedenle denemede, Japon balığını renklendirmede karotenoid kaynağı olarak Spirulina platensis kullanılmıştır. Gruplar 4 farklı yemle beslenmiş olup, üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Deneme gruplarına verilecek olan ticari yemlere sırasıyla 25 mg/kg, 50 mg/kg, 75 mg/kg S. platensis spreylenmiş olup, kontrol grubuna S. platensis'in etkisini belirlemek amacıyla sadece saf su spreylenmiştir. Denemede yaklaşık 3,43 gr canlı ağırlığında ve 5,15 cm toplam boy uzunluğunda C. auratus yavruları kullanılmış olup, deneme 90 gün sürmüştür. Pigmentasyon tayini için, spektrofotometrik yöntem kullanılmıştır. Ayrıca, çalışmada S. platensis'in Japon balıklarının büyüme performansına etkisi de araştırılmıştır. Büyüme performansının tespit edilmesi için Spesifik Büyüme Oranı (SGR), Yemin Ete Dönüşüm Oranı (FCR), Kondüsyon Faktörü (KF) ve Yaşama Oranı (YO) tespit edilmiştir. Deneme sonuçlarına göre, yeme farklı miktarlarda ilave edilen S. platensis'in, C. auratus yavrularında büyümeye etkisi istatistiksel açıdan önemli bulunmamıştır (p>0.05). Pigmentasyon incelendiğinde ise gruplar arası fark istatistiksel açıdan anlamlı olup, en iyi renklenme sırasıyla yeme 75 mg/kg ve 50 mg/kg S.
Özet (Çeviri)
Carassius auratus named Goldfish is an attractive species in aquarium fish because of their interesting body structure and colours ranging from white to red. Many members of this species are late pigmented, colour formation cannot be achieved at desired level and individuals that hadn't sufficient pigmented, of market demand and value decreased significantly. To solve the pigmentation problem, despite the fish feed containing carotenoids exist in the market, these feeds are very costly for farm production. For pigmentation of goldfish, Spirulina platensis was used as source of carotenoid in our experiment. Groups were fed four different feed, and was conducted in triplicate. 25 mg / kg, 50 mg / kg, 75 mg / kg respectively S. platensis were sprayed into diets to be used for the experimental groups and only distilled water was sprayed into the diet of control group to determine the effect of S. platensis. In the experiment, the body weight of about 3.43 g and 5.15 cm in total length C. auratus fries were used, and the experiment carried out 90 days. Spectrophotometric method was used for pigmentation estimate. In addition, effects of S. platensis on growth performance of Goldfish was also investigated in the experiment. Specific Growth Rate (SGR), Feed Conversion Ratio (FCR), Condition Factor (CF) and Survival Rate (SR) have been determined for growth performance assessment. According to results of the experiment, effect of different amounts of S. platensis added into dietary on growth rate of C. auratus fries was not statistically significant (p>0.05). Difference between groups is statistically significant when analyzed pigmentation, and the best pigmentation was recorded in the 75 mg/kg ve 50 mg/kg S.