Kayseri İncesu Yeni Cami Mahallesi'nde Ortodoks Kilisesi restorasyon önerisi
Restoration Proposal of the Orthodox Church at Kayseri İncesu Yeni Cami District
  1. Tez No: 374493
  2. Yazar: KÜBRA SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GEDİZ URAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 464
Özet
Kappadokia Bölgesi, 20. yüzyılın ortalarına kadar Rum Ortodoks, Ermeni ve Müslümanların birlikte yaşadığı bir bölge olmuştur. Kayseri İli ve İncesu İlçesi de Kappadokia Bölgesi içerisinde yer alır. İncesu İlçesi, TBMM ile Yunan Hükümeti arasında 30 Ocak 1923 tarihinde imzalanan“Yunan ve Türk Halklarının Mübadelesine İlişkin Sözleşme ve Protokol”gereğince 1 Mayıs 1923 tarihinden itibaren Yunanistan'a zorunlu göçe tabi tutulmuş ve o tarihe kadar bir Rum Ortodoks yerleşimi olarak yaşamıştır. İncesu İlçesi Yeni Cami Mahallesi'ndeki Ortodoks Kilisesi, tüm bakımsızlığına ve bir kısmının yıkılmış olmasına rağmen halen ayakta kalmaya çalışmaktadır. Kappadokia Bölgesi'nde yer alan kiliseler içerisinde mimari yapısı ve duvar resimleriyle spesifik bir örnek olan yapı, sürdürülebilir korumasının sağlanması için restorasyon önerisinin hazırlanması amacıyla tez konusu olarak seçilmiştir. Tez kapsamında, Kappadokia Bölgesi'ndeki Kayseri İli'nde yer alan 19. Yüzyıl Rum Ortodoks Kiliseleri ve mimari yapısı ile restitüsyon çalışmasına ışık tutacağı düşünülen Niğde, Nevşehir ve Aksaray'daki kiliselerin bir kısmı hakkında bilgilerin sunulduğu bir derleme çalışması ışığında, 19. yüzyıl Rum Kiliseleri hakkında fikir veren İncesu Yeni Cami Mahallesi'ndeki Ortodoks Kilisesi'nin grafik ve tanımsal belgelemesi ile restitüsyon çalışması yapılmış ve tüm bu verilerden faydalanılarak, yapının restorasyon önerisi hazırlanmıştır. Tez konusu İncesu İlçesi Yeni Cami Mahallesi'ndeki Ortodoks Kilisesi'ne ilişkin elde edilmiş olan restitüsyon bulgularının, mimari mekanları ya da mimari elemanları yok olmuş olan benzer kiliselerin restitüsyon çalışmalarına veri oluşturması, önerilen restorasyon çalışmasının hayata geçirilmesi ve benzer çalışmalara örnek teşkil etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Cappadocia region had been the living area of Greek Orthodox, Armenians and Muslims until the middle of the 20th century. Kayseri and its district İncesu takes place in the Cappadocia region. İncesu district had been a Greek Orthodox settlement until they were subjected to the forced emigration to Greece as of May 1st, 1923 in accordance with the“Convention and Protocol relating to Exchange of Greek and Turkish People”signed on January 30th, 1923 between the Grand National Assembly of Turkey and the Greek Parliament. Although some parts of the Orthodox Church in the Yeni Cami District was demolished, it still remains standing. As compared to the other churches in the Cappadocia region, this church is a specific example with its architecture and wall paintings. For this reason, in order to provide a sustainable preservation a restoration proposal is offered as a thesis subject. Scope of this thesis, Cappadocia Zone of Kayseri province located in the 19th Century Greek Orthodox Church and architectural structure and restitution study shed light on the thought of Niğde, Nevşehir and Aksaray in the church, some of the information as presented is a compilation study, in light of 19th-century Greek Yeni Cami gives an idea about the churches in the neighborhood İncesu graphic and descriptive documentation of the Orthodox Church made restitution work with and benefiting from all this data, restoration of the building proposal has been prepared. Thesis subject, which is located in İncesu County Yeni Cami District, Orthodox Church on the derived restitution findings, architectural spaces or architectural elements that have been disappeared similar churches restitution to the work of creating data, the proposed restoration work to implement and similar studies to exemplify is expected.