Mardin ili Özdener Ailesi Evi'nin restorasyon önerisi
Restoration proposal of Ozdener House in Mardin
- Tez No: 374494
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NURÇİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 531
Özet
Bu çalışma Mardin ilinde yer alan geleneksel konut mimarisi örneklerinden Özdener Ailesi Evi'ni konu etmektedir. Çalışmanın amacı yapının günümüzdeki durumunun ve restorasyon imkânlarının incelenerek korunması ve gelecek nesillere aktarılabilmesi için uygun işlevin araştırılmasıdır. Çalışma kapsamında, Mardin Ulucami Mahallesi ile yakın çevresi ve bugünkü durumu incelenerek, karşılaştırmalı çalışma ve eş zamanlı analizler ile evin özgün durumu araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilip, koruma ölçütleri belirlenerek, bu ölçütlerin uygulamaya geçiş safhasında yeni işlev ile birlikte düşünüldüğü bir restorasyon projesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis is issued on the House of Ozdener, which is one of the examples of traditional houses, in Mardin. By analyzing the existing condition and restoration possibilities, the aim of the study is to search for the proper functions for the conversation of the building and transferring it to the future generations. In the scope of the thesis, Ulucami District and the vicinity of the house, is diachronically analysed and the original state is investigated by a comparative study. The result of analysis has been evaluated, and some criteria determined; which coincides a restoration project that combines the mentioned criteria along with the new functions introduced during the application phase.