Konser salonlarında ses dağıtıcıların kullanılması ve Gazi Konser Salonu örneği
Sound diffusers in concert halls and Gazi Concert Hall
- Tez No: 374517
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Çalışmanın amacı; örneklem olarak seçilen bir konser salonunda mevcutta yer alan saçıcı ve dağıtıcıların etkilerini incelemek, salonun mevzuatlardan elde edilen performans kriterlerine uygunluğunu araştırmak ve örneklem üzerinde mevcut durumun saçıcı ve dağıtıcılar kullanarak iyileştirilmesine yönelik önerilerde bulunmaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın yöntemi; konser işlevinin gerektirdiği“akustik konfor düzeyinin”hacim içerisinde sağlanması amacıyla geliştirilen tasarım parametrelerinin hacmin akustik performans parametreleri üzerindeki etkileri incelenmiş, hacimde reverberasyon süresi, erken sönümlenme süresi, netlik, merkez zamanı, erken yanal yansıma nesnel parametrelerinin ölçüm ve simülasyon yöntemiyle hesaplanmasının yanı sıra, canlılık mekansal algılama dinleyici kuşatılmışlığı gibi subjektif parametreler yorumlanmıştır. Örneklem çalışmanın seçiminde salon içerisinde bölgesel olarak bulunan geometrik ses dağıtıcı yüzeyler etkili olmuştur. Elde edilen parametreler ODEON simülasyon programında analiz edilmiş, yerinde yapılan ölçümlerle karşılaştırılarak mevcut durum parametreleri belirlenmiştir. Örneklemin sunulduğu bölümde elde edilen literatür bilgileri ışığında mevcut salonda elde edilen parametreler değerlendirilmiştir. Mevcut akustik durum belirlendikten sonra saçıcı yüzeyler kullanılarak iyileştirme önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study intends to examine the effects of existing diffusers and scatterers of a selected concert hall as as a sample, to check the compliance of the hall with the performance criteria specified in the regulation and to provide recommendations for improving the existing state using diffusers and scatterers.The study analyses the effects of design parameters that developed for“acoustic confort level”during concerts on the acoustic performance of volume. In this respect, reverberation time for volume, early decay time, clarity, center time and objective parameters for early lateral reflection are calculated by prediction and simulation. As part of the method, subjective parameteres such as liveliness , spatial perception, listener envelopment are also interpreted. The sample hall is selected to assess the geometrical diffusers located regionally in the hall. The paremeters achieved during the study are analysed by ODEON simulation and tested by in-situ measurement to determine existing state parameters. These parameters are evaluated according to literature review of study. Based on this analyses and predictions, the study provides recommendations for the improvement of the existing state of the sample hall.