Toz metalurjisi yöntemiyle alüminyum esaslı çinko takviyeli metalik köpük üretimi
Production of aluminium based zinc reinforced metal foam by powder metallurgy methods
  1. Tez No: 374518
  2. Yazar: ÖZGE CEYLANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalıĢmada, toz metalurjisi yöntemi ve sıcak presleme iĢlemi ile alüminyum esaslı çinko takviyeli metalik köpük üretimi gerçekleĢtirilmiĢ ve iĢlem parametrelerinin köpürtmeye etkileri araĢtırılmıĢtır. Metalik köpük üretimi için Al metal tozu, %10-15-20 oranlarında Zn metal tozu ve %1,25 oranında TiH2 köpürtücü madde tozu ile karıĢtırılmıĢtır. KarıĢım tozlar önce 45 MPa basınç altında ve oda sıcaklığında, daha sonra 350°C sıcaklıkta 400 MPa basınç altında köpürebilir kompakt numune haline getirilmiĢtir. Elde edilen numuneler 690-710-730°C köpürtme sıcaklıklarında ve 5-7,5-10 dakika köpürtme sürelerinde cam boru içerisinde köpürtme iĢlemine tabi tutulmuĢtur. Köpürtme süresi ve sıcaklığın artması ile gözenek boyutu, gözeneklilik oranı ve lineer genleĢme oranı artarken, yoğunluğun düĢtüğü gözlenmiĢtir. Köpük malzemeler üzerinde mekanik test olarak basma testi yapılmıĢ, gözenek boyutu ve lineer genleĢme oranı fazla olan numunelerde basma dayanımlarının düĢük olduğu tespit edilmiĢtir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, aluminum based zinc reinforced metallic foams were porduced by powder metallurgy route and effect of process parameters an foaming was investigated. In order to produce metallic foam, Al powders were mixed with 10-15-20 % of Zn powders and 1.25% of TiH2 powders as foaming agent. The mixture was compacted at room temperature under 45 MPa pressure and then was compacted at 350ºC temperature under 400 MPa pressure to produce foamable precursor. The compacts were foamed at 690, 710 and 730ºC foaming temperatures and for 5, 7,5 and 10 minutes in class tubes. It was found that increasing the foaming temperature an foaming duration resulted in an increase in pore size and the amount of porosity whereas resulted in a decrease in density. Compression test was conducted on the foamed samples as a mechanicaal test and it was found that the sample with a large pore size and high linear expansion ratio showed lower compression strength.