Beypazarı'nın (Ankara) Curculionidleri (Coleoptera:Curculionidae)
Curculionids (Coleoptera:Curculionidae) of Beypazari (Ankara)
- Tez No: 374520
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada 2013 yılı Mayıs - Ağustos ayları arasında Beypazarı'ndan (Ankara) toplanan Curculionidae familyasına ait örneklerin sistematikleri ve dağılışları araştırılmıştır. Çalışma sonucunda 266 dişi ve 195 erkek olmak üzere toplam 461 örnek değerlendirilmiştir. Bu örneklerin değerlendirilmesi sonucunda 6 altfamilya, 16 cins ve 34 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden Aulacobaris picicornis, Baris atricolor, Cionellus gibbifrons, Eustenopus villosus, Hypera plantaginis, Hypera striata, Larinus obtusus, Larinus ursus, Sitona flavescens, Sitona puncticollis, Stenocarus ruficornis, Strophomorphus ctenotus türleri Ankara ili için bu çalışmayla ilk defa kaydedilmiştir. Aynı zamanda tespit edilen türlerin tanımları, Dünya ve Türkiye yayılışları, lokalite bilgileri, erkek ve dişi fotoğrafları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, systematics and distribution of the samples which belong to Curculionidae family were investigated. The samples were collected from Beypazarı (Ankara) between May and August in 2013. As a result, a total of 461 samples including 266 females and 195 males were evaluated. In this way, 6 subfamilies, 16 genera and 34 species were identified. Aulacobaris picicornis, Baris atricolor, Cionellus gibbifrons, Eustenopus villosus, Hypera plantaginis, Hypera striata, Larinus obtusus, Larinus ursus, Sitona flavescens, Sitona puncticollis, Stenocarus ruficornis, Strophomorphus ctenotus species were recorded in the first time in Ankara thanks to the study. At the same time, the definitions of the identified species, distribution of species in the world and Turkey, information about localities of them, and male and female photos of them were provided.