Biyomimetik kaplama ile hazırlanan manyetik nanotanecikler üzerine enzim immobilizasyonu
Enzyme immobilization onto magnetic nanoparticles prepared via biomimetic coating
  1. Tez No: 374567
  2. Yazar: HAZER YÜKSEKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN TÜMTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kolesterol oksidaz enziminin katı desteklere immobilizasyonu, kararlılığının ve aktivitesinin geliştirilmesi ve büyük ölçekli uygulamalarda kullanımı için iyi bir yoldur. Bu çalışmada, kolesterol oksidaz enziminin immobilizasyonu için polidopamin kaplı manyetik nanotanecikler kullanıldı. İlk olarak, manyetik nanotanecikler, Fe2+ ve Fe3+ tuzlarının NaOH ile ikili çöktürme yöntemiyle sentezlendi. Daha sonra, manyetik nanotaneciklerin yüzeyinde yapışkan polidopamin tabakası biriktirildi. Son olarak, kolesterol oksidaz polidopamin ile kaplı Fe, manyetik nanotanecikler üzerine immobilize edildi. Manyetik nanotaneciklerin tümü, geçirimli elektron mikroskobu (TEM) ve X-ışınları fotoelektron spektroskopisi ile karakterize edildi. Optimum koşullarda, % 98 kolesterol oksidaz polidopamin kaplı manyetik nanotaneciklere immobilize edildi. Enzim çalışmaları, polidopamin kaplı manyetik nanotaneciklere immobilize kolesterol oksidaz enziminin serbest enzime göre daha iyi pH ve termal kararlılık göstermiş olduğunu ortaya koydu. Sonuç olarak, polidopamin kaplı manyetik nanotaneciklere kolesterol oksidaz immobilizasyonu ekonomik, kolay ve etkilidir. Ayrıca bu çalışma kolesterol oksidaz enziminin kararlılığını ve etkinliğini geliştirmek için yararlı olabilir ve bu enzimin daha verimli kullanımına katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Immobilization of cholesterol oxidase on solid supports in good way to improve their stability and activity, and can be reused for large scale applications. In this study, polidopamine coated magnetic nanoparticles used for cholesterol oxidase immobilization. Firstly, magnetic nanoparticles were synthesized by co-precipitation of Fe2+ and Fe3+ salts with NaOH. Subsequently, polydopamine layer was deposited on the surface of magnetic nanoparticles. Finally, cholesterol oxidase was immobilized onto Fe3O4 nanoparticles modified with polydopamine. All of the the magnetic nanoparticles were characterized by transmission electron microscopy (TEM) and X-ray photoelectron spectroscopy (XPS). Under optimum conditions, 98% of the available cholesterol oxidase was immobilized on polydopamine coated magnetic nanoparticles. Enzyme assays revealed that cholesterol oxidase on polydopamine coated magnetic nanoparticles demonstrated enhanced pH and thermal stability compared to free enzyme. As a result, immobilization of cholesterol oxidase onto magnetic nanoparticles via polydopamine layer is economical, facile and efficient. In addition, the study may be useful in improving the stability and activity of cholestrol oxidase, and may contribute to more efficient use of this enzyme.