Diffuz büyük B hücreli lenfoma hastalarında demografik ve klinik özellikler ile tedaviye yanıt ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the demographi̇c and cli̇ni̇c features wi̇th treatment responce in diffuse large B cell lymphoma patients
  1. Tez No: 374877
  2. Yazar: AYŞE CAMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DÜZGÜN ÖZATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Non-Hodgkin lenfomaların en sık görülen alt tipi olan Diffuz Büyük B Hücreli (DBBHL) Lenfoma, agresif ve heterojen kür şansı olan bir hastalıktır. İnsidansı giderek artmaktadır. DBBHL'da prognozu ve sağ kalımı etkilediği bildirilen birçok faktör vardır. Prognostik faktorlerin saptanması hastalar için daha uygun ve daha az agresif tedavi şeklinin saptanmasında gereklidir. Biz de çalışmamızda DBBHL tanısı ile kemoterapi almış olanhastaların demografik, klinik ve laboratuar özellikleri ile tedavi yanıt ilişkisini retrospektifolarak değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamıza, Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp FakültesiDahiliye Hematoloji Bilim Dalı'nda Ocak 2006 ile Kasım 2013 yılları arasında DBBHL tanısıalarak kemoterapi verilmiş olan 56 hasta dahil edildi. Hastaların tanı anındaki yaşı, cinsi, Bsemptomu varlığı, dalak tutulumu, extranodal tutulum varlığı, kemik iliği tutulumu, ECOGperformansı, Ann Arbor sınıflamasına göre evresi, tedavi olarak aldığı kemoterapi rejimleri,hemoglobin, trombosit, beyaz küre gibi tam kan sayımı parametreleri, LDH, Beta-2 mikroglobulin, total protein, albumin, sedimentasyon düzeyleri, IPI skorları hasta dosyalarından belirlendi. IWG kriterlerine göre tedavi yanıtı saptandı. Hastaların tanı anındaki özellikleri ile tedaviye yanıt grupları arasındaki ilişki retrospektif olarak değerlendirildi.ECOG performans statüsü, IPI skoru, evreleri, LDH düzeyleri, albumin düzeyleri ile tam yanıt grubu ve yanıt yok grubu arasında anlamlı farklılık saptandı. Dalak tutulumu,ekstranodal tutulum, kemik iliği tutulumu, cinsiyet, yaş, hemoglobin, beyaz küre, nötrofil,trombosit, B2 mikroglobulin total protein ve sedimentasyon düzeyleri ile kemoterapiye yanıt arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Hasta sayımızın az olması bunun sebebi olabilir. Bu konuda daha geniş hasta populasyonları ile yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır. DBBHL ile ve prognostik faktorler ile yapılan çalışmalar devam etmektedir. Bu prognostik faktorler ve kemoterapiye yanıt ilişkisine dair çalışmalar, hastaların daha etkin ve daha az agresif tedavi almaları yönünde belirleyici olacaktır. Bu da daha uzun sağkalım ve daha az maliyet demektir.
Özet (Çeviri)
Dıffuse Large B Cell Lymphoma(DLBCL), the most common subtype of the non-Hodgin lymphomas, shows heterogenity and agressive behaviour but it is a curable disease. There has been described many factors about DLBCL which effects prognozis and survey. Establishing the prognostic factors is necessary to certain the most appropriate medical treatment for DLBCL. The aim of this study is to show the relatıonship between the demographic, clinic,and laboratuary features and treatment response in the DLBCL patients with a retrospective analyze. Fifty six patients who had given chemotherapy with the diagnosis DLBCL, had been followed in Hematology Department of the Ondokuzmayıs Universty Medical Faculty between January 2006 and November 2013. Patients age, sex, existance of B symptoms,spleen involvement, extranodal involvement, bone marrow involvement, ECOG performance statues, stages according to Ann Arbor, chemotherapy regiments, hemoglobin, platelet, white blood cell counts, LDH, Beta-2 microglobulın, total protein, albumin sedimentatıon levels and IPI scores at the time of diagnosis were established from the patients files. Chemothrerapy responce according IWG criterias were established. The relationship between the patients features and treatment response were evaluated retrospectively. There was significant difference between the progression, exitus, refactör disease group with complete response group about ECOG performance status, IPI scores, stages, LDH and albumin counts. There was no significant difference about spleen involvement, extranodal involvement, bone marrow involvement, sex, age, hemoglobin, platelet, white blood cell counts, B2 microglobuline, total protein, and sedimentatıon levels. The reason of this may be our small populatıon. There is need for trials included larger populations. The threals about prognostic factors in DLBCL, have been developing. The studies about the relationshıp between the treatment responce and prognostic factors can show the way for using more effective and less agressive treatment regiments and this means more survey and less costs.