The effect of segmental weıght of prosthesıs on hemodynamıc responses of lower extremıty amputees
Alt ekstremite amputelerde protez segmental ağirliğin hemodinamik yanitlar üzere etkisi
  1. Tez No: 375018
  2. Yazar: MOHAMMAD DAWOOD KHAROOTY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKMER MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Muhammad Dawood Kharooty. Alt ekstremite amputelerde protez segmental ağırlığın hemodinamik yanıtlar üzere etkisi. Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara 2014. Bu çalışmanın amacı, alt ekstremite amputelerinde protezin segmental ağırlığının hemodinamik cevapları etkileyip etkilemediğini belirlemektir. Çalışmaya, Hacettepe Üniversitesi,Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Protez–Ortez Ünitesine başvuran, toplam 13 unilateral transtibial, transfemoral ve syme amputasyonlu hasta dahil edildi. En hafif ve en ağır protezler arasındaki fark 250 gram olarak saptandı. Tüm hastalar, ölçümleri önce ağırlıksız ve daha sonra ayak bileklerine takılan 250 gramlık ağırlıkla tamamladılar. 6 dakika yürüme testi ve 10 merdiven inip çıkma testlerinden önce ve sonra kan basıncı ölçümü ve nabız ölçümleri kayıt edildi. Ölçüm öncesi ve sonrası karşılaştırmaların veri analizi, paired T- test kullanılarak analiz edildi. Hastaların ortalama yaşları 44±15.84yıldı (min: 18-mak: 65 yıl), hastalardan 9'ü erkek, 4'ü kadındı. Ağırlıklı ve ağırlıksız olarak gerçekleştirilen 6 dakika yürüme testi ve 10 merdiven inip çıkma testlerinin öncesi ve sonrasında kan basıncında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Dr. Mohammad Dawood Kharooty. The effect of segmental weight of prosthesis on hemodynamic responses of lower extremity ampueetes. Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Physical Therapy and Rehabilitation Program, Master Thesis, Ankara 2014.The aim of this study was to determine the effect of segmental weight of prosthetic on hemodynamic Reponses of lower extremity amputees.Therteen patients with unilateral transtibial, transfemoral and syme's amputation who were refered to Prosthetics and Orthotics Unit of Physiotherapy and Rehabilitation Department, Hacettepe University were included to the study. The difference between the lightest and the heaviest prosthetesis used as the weight and it was 250 gr. All the patients completed the measurements first without weight and then with 250 gr weight on the ankle joint. The blood pressure and pulse rate of the patients were recorded before and after Six Minute Walk Test (6MWT) and 10 Steps up and down stairs test. Paired T- test was used to analyze the comparison of before and after test datas. Mean age of the patients were 44±15.84 years (min: 18-max: 65 years), 9 of patients were man and 4 were woman. Paired-samples T tests were used for before and after analysis of the datas. No significant difference was found in blood pressure before and after (6MWT) and 10 Steps up and down test with weight and without weight (p>0.05).