Dişeti büyümesi olan genç hastalarda farklı yöntemlerle oluşturulan sekonder yaraların iyileşme potansiyeline nitrik oksitin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of no effects to seconder wound healings which is constituted by different methods in young patients with gingival enlargements
  1. Tez No: 375063
  2. Yazar: TUNÇ BÜYÜKTOPCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. LEVENT TANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dişeti büyümeleri klinikte sıklıkla karşılaşılan, birçok hazırlayıcı faktörü olmasına rağmen, ana etkeni bakteri plağı olan periodontal bir hastalıktır. Bütün dişeti büyümelerinin farklı seviyelerde enflamasyon ve beraberinde fibrotik ve genişlemiş bağ dokusu içerdiği günümüzdeki genel kanıdır.NOS izoenzimleri aracılığı ile üretilen NO serbest radikaldir ve genellikle oksidasyon veya nitrasyona uğrayarak biyolojik ortamlardan uzaklaşır. NO'nun bu kararsız yapısı NO'yu kısa ömürlü bir radikal yapar.NO ortamda bulunma miktarına göre doku ve hücrelere karşı etkisini kendi belirler. cNOS tarafından üretilen düşük miktarlardaki NO koruyucu ve düzenleyici etki gösterirken, iNOS tarafından yüksek miktarlarda üretilen NO indirekt etki göstererek zararlı etkiler meydana getirir.Çalışmamızda enflamasyona bağlı dişeti büyümesi olan genç hastalarda split-mouth tekniği kullanılarak konvansiyonel periodontal cerrahi ve elektro cerrahi yöntemleri ile sekonder yara yüzeyleri oluşturuldu. İlk gün alınan biyopsilerden 3 gün sonra gingivektomi işlemini uygulamadan önce deney grubu biyopsileri alındı ve iNOS ekspresyonu immünohistokimyasal olarak incelendi.iNOS pozitifliğinin ve iNOS boyanmasının koter grubunda diğer gruplara kıyasla zamana bağlı istatistiksel anlamlı artış tespit edildi. Her üç grup arasında ise enflamasyon derecelerinde zamana bağlı istatistiksel olarak anlamlı değişim saptanmadı.Klinik ve immünohistokimyasal veriler dikkate alındığında, kötü yara iyileşmesine sahip olduğu literatür bilgisi olarak da bilinen koter grubunun, istatistiksel olarak anlamlı artış gösteren iNOS pozitifliği ile korelasyona sahip olduğu düşünüldü.Sonuç olarak, iNOS enzim düzeyindeki artışın yara iyileşmesinin gecikmesine neden olabileceği, kullanılacak iNOS inhibitörleri aracılığı ile kontrollü NO üretiminin sağlanmasının hem periodontal hastalıkları, hem de yara iyileşmesini regüle edebileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Gingival enlargement is a common periodontal disease, caused by a variety of etiological factors and is exacerbated by local bacterial plaque accumulation. There is now general agreement that all gingival overgrowth lesions contain fibrotic or expanded connective tissues with various levels of inflammation.NO is a free radical that is generated by NOS isoenzymes and is usually removed by oxidation and nitration reactions. The unstable structure of NO is the reason for its short life.The effects of NO on the tissues vary according to the amount. The lower amount of NO produced by cNOS has a protective and regulative effect while the higher amount has a detrimental effect indirectly.In the present study secondary wound surfaces were created by periodontal surgery and electro surgery methods using split-mouth technique in young patients who had gingival enlargement caused by inflammation. Three days after obtaining the first control tissue biopsies in control group, tissue biopsies from both groups were obtained before the gingivectomy procedure and the iNOS expression were examined immunohistochemically.Statistically significant increase was obtained in the coter group for iNOS positivity and iNOS staining intensity when compared with other groups. The time dependent change of the inflammation levels between the three groups was statistically insignificant.By the evaluation of clinical and immunohistochemical data, the cotter group which is known to have delayed wound healing, was thought to have a correlation with the statistically significant increasing of the iNOS positivity.It can be concluded that, the increase of iNOS level might cause delay in wound healing and it might be considered that periodontal disease and wound healing could be regulated by controlling the production of NO by means of iNOS inhibitors applied in tissues.