Yeni bir rezin infiltrant Icon®'un mikro - invaziv çürük tedavisinde etkinliğinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro Evaluation of a New Resin İnfiltrant Icon®?s Sufficiency in Micro-invasive Caries Treatment
- Tez No: 375071
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE AKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, rezin infiltrant Icon®?un süt ve daimi dişlerde oluşturulan başlangıç mine lezyonlarına etkinliğinin in vitro olarak incelenerek Ambar® ve Helioseal® ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 264?er adet süt molar ve daimi premolar dişte başlangıç mine lezyonu oluşturulmuş ve Icon®?un her iki diş grubundaki etkinliklerini incelemek amacıyla mikrosertlik, yüzey pürüzlülüğü ve renk analizleri yapılmıştır. Mine lezyonlarının yapısını ve materyallerin lezyonla olan ilişkisi taramalı elektron mikroskobu ile değerlendirilmiştir. Ayrıca Icon® ve Ambar®?ın makaslama bağlanma kuvvetleri analiz edilmiş, kopma tipleri stereomikroskopta incelenmiştir. Mikrosertlik analizinde; Ambar® ve Helioseal® birbirine yakın ancak sağlam mine ve Icon®?a oranla oldukça düşük değerler vermiştir. Yeni asit atağı sonrasında Helioseal® en az mikrosertlik değişimi göstermiştir. Yüzey pürüzlülüğü analizinde sağlam mineye en yakın değeri Helioseal® verirken, bu grubu Icon® ve Ambar® izlemiştir. Mikrosertlik ve yüzey pürüzlülüğü diş grupları açısından karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı bir farklılık bulunmamıştır(p>0,0028). Icon®, başlangıç mine lezyonunu maskelemede Ambar® ve Helioseal®?a göre daha başarılı olurken, Icon® ve Ambar® süt dişlerinde daimi dişe oranla daha başarılı bulunmuştur(p< 0,0083). Çayda, kakaolu sütte ve portakal suyunda bekletilen örnekler arasında en fazla renklenme Ambar® grubunda olmuş(p>0,0083) ve diş grupları arasında renk değişimi açısından istatistiksel anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir (p>0,0056). Icon®?un lezyona iyi penetre olduğu izlenmiş, Ambar® ve Helioseal® örneklerinde lezyon ile materyal arasında boşluklar saptanmıştır. Her iki diş grubunda Icon®-mineye daha kuvvetli bağlanmıştır. Icon® uygulanan dişlerde koheziv, Ambar® uygulanan dişlerde ise adeziv tip kopma örneklerinin daha fazla olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak başlangıç mine lezyonlarının rezinle infiltrasyonu umut vaat eden bir yaklaşımdır. Fakat oral hijyen ve diet alışkanlığı kontrolü gözardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is investigating efficiency of resin infiltrant Icon®?s over initial enamel lesion of primary and permanent teeth in vitro and comparing with Ambar® and Helioseal®. For each teeth group, 264 initial lesions were created. Microhardness, surface-roughness and color analysis were done for searching efficiency of Icon® at each teeth groups. Lesion?s structure and material?s relation with lesion were evaluated with SEM. Icon®?s and Ambar®?s shear-bond strength were analyzed, mode of fracture was assessed with stereomicroscope. Ambar® and Helioseal® has closer values, however has lower values compared with healthy enamel and Icon® for microhardness analysis. After new acid attack, Helioseal® showed the least microhardness variation. For surface-roughness, Helioseal® had the closest value to healthy enamel; Icon® and Ambar® followed this group. When microhardness and surface-roughness are compared in terms of teeth groups, statistically no significant difference was discovered(p>0,0028). Icon® is more successful for masking lesion compared to Ambar® and Helioseal®; Icon® and Ambar® is more successful in primary teeth compared to permanent teeth(p0,0083) and statistically no significant difference was discovered between teeth groups for discoloration(p>0,0028). Icon® penetrates to lesion well, however there were spaces between lesion and material at Ambar® and Helioseal®. Icon® bonds stronger at both teeth groups. Kohesiv fracture was observed more at Icon®; while Adhesive fracture was observed more at Ambar®. In conclusion, infiltrating of initial enamel lesion with resin is promising approach; however oral hygiene and diet habit should not be ignored.