Helicobacter pylori' nin kan lipid profili üzerine etkisi
The effect of helicobacter pylori on blood lipid profile
- Tez No: 375083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN KARAKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Helicobacter Pylori'nin Kan Lipid Profili Üzerine Etkisi Giriş ve Amaç: H pylori bir çok gastroenterojik ve extraintestinal hastalıkta rolu olduğu düşünülen dünya genelinde en sık karşılaşılan enfeksiyon etkenlerinden biridir. Dislipidemi ve onunla ilişkili ateroskleroz h pylori ile ilişkili olabileceği düşünülen extraintestinal hastalıklardan birisidir. Bu çalışmanın primer amacı prospektif olarak tüm sekonder hipirlepidemi nedenleri değerlendirilerek h pylori nin kan lipid profili üzerine etkisi ve hiperlipidemi için bağımsız bir risk faktörü olup olmadığını net olarak belirlemektir. İkincil amaç olarakta endoskopi sonuçları ile kan lipid profili arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Uygun kriterleri sağlayan 173 hasta çalışmaya alındı. Hastaların tümüne endoskopi yapıldı 12 saat açlık sonrası total kolesterol ldl, vldl, hdl, trigliserid, glukoz, tsh ve diğer rutin labaratuar test sonuçları değerlendirildi. H pylori varlığı endoskopik biyopsiden yapılan üreaz testi veya endoskopik biyopsinin histopatolojik incelemesi ile araştırıldı. Hastalar BMI göre 2 gruba ayrıldı. Grup 1 sekonder hiperlipidemi için hiçbir risk faktörü olmayan grup idi (BMI
Özet (Çeviri)
The effect of helicobacter pylori on blood lipid profile Introduction and aims: H pylori is one of the most cammon infectious agent around the world and considered to have a role in many gastrointestinal tract and extraintestinal diseases. Dyslipidemia and dyslipidemia-associated atherosclerosis are the extraintestinal diseases that thought to be associated with h pylori. The primary aim of this study is to determine the effect of helicobacter pylori on blood lipid profile clearly, after evaluating all secondary causes of dyslipidemia, prospectively.The seconder aim is to determine relationship between endoscopy results and blood lipid profile. Materials and Methods:Providing appropriate criteria of 173 patients were enrolled for the study. Endoscopy with biopsy was performed in all patients and blood samples for lipids, tsh, glucose and other routine tests were taken after 12 h fasting.To determine the presence of h pylori infection, endoscopic biopsies were eveluated with histopathology or ureaz test.Then the patient divided to two group. The 'group 1' was the group that has not any risk factor for the secondary hiperlipidemia ( BMI