Entrepreneurship in post-conflict Iraq: Understanding the constraints
Irak'ta savaş sonrası girişimcilik: Kısıtlamaların anlaşılması
- Tez No: 375218
- Danışmanlar: Prof. Dr. TANER ALTUNOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma girişimciliği açıklığa kavuşturmayı, endüstriyel projeleri ve üretkenliği tanımlamayı hedeflemektedir. Çünkü işbu unsurlar yeteneklerin ilerletilmesinde, üretim yetkinliklerinde ve pazarlamada veya pazarlama dışında geliştirilmiş bir alan sağlarlar. Bununla birlikte yaratıcı fikirlerin geliştirilmesinde önemli ve belirgin rol oynayan unsurların belirlenmesi ve işlerin başarılı olmasını sağlayacak projelerin yetilerinin tespit edilmesi, değişimde devamlılık ve istikrarın sağlanması adına tüm boyutların ele alınması, böylece yerel pazarın gerekliliklerine uygun büyük projelerin çekirdeğini oluşturabilmesi önemlidir. Bu alanda yazılan kitapların ve bilimsel araştırmaların gözden geçirilmiş, Irak‟lı önde gelen işadamlarının karşılaştığı engeller tartışılmıştır. Milli ekonomiye katkısı bulunan önemli pilot projeler sayesinde bireylerin geliri artmakta ve önemli sonuçlar elde edilmektedir. Bu sayede işsizlik azalmakta ve bireylerin ve sosyal çalışmanın zayıflığının sebep olduğu sosyal problemler ortadan kalkmaktadır. Proje sahipleri girişimci olabilmek için yeterli özelliklere, karaktere ve belirli özelliklere sahip olmalıdır, böylelikle projeleri yönetebilirler ve üretim, endüstri prosedürlerini kullanarak, teknolojik gelişmeleri takip ederek web siteleri ve diğer iletişim yöntemleri vasıtasıyla hizmetlerini yürütebilirler. Çalışma Irak‟ta girişimcilik profilini geliştirecek bir dizi tavsiyede bulunmakta, ilgili kamu kurumlarına, girişimciliği desteklemeleri ve yaratıcı düşünceye ve inovasyonel özelliklere sahip insanlara daha çok fırsat vermeleri viii adına gerekli tavsiyeleri yöneltmekte ve fikirlerinin ekonomik fizibilitesini gerçekleştirdikten sonra bu kişilere gereken maddi desteğin sağlanmasını tavsiye etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to shed light on entrepreneurship and identifying the productivity and industrial projects , because they constitute a developed field to improve the skills and competencies production , marketing and out , and so what the leadership role of the important and significant in the development of creative ideas and the ability of these projects so that these businesses become successful and take the dimensions so as to have continuity and permanence the evolution where it is constitute the nucleus for large projects commensurate with the requirements of the local market , and through a review of books and scientific research in this field was discussed obstacles faced by the business leader in Iraq , while the most important results that have been reached that the pilot projects of importance to the development of the national economy and improve income of the individual and therefore must activate its role to get rid of the unemployment phenomenon and social problems affiliate under the individual and the weakness of social work, and the person leading the owner of the project in order to be an entrepreneur must have traits and characteristics and specific skills even being able to have the ability to manage the project and keep up with the technological development and using the procedures for industry and production to provide services through websites and other means of communication and technology, and the conclusion the study has recommended to a set of recommendations that will raise the profile of