İş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerine aykırı davranan işveren karşısında işçilerin hakları
Employee rights about the employer acting against obligation of occupational health and safety
  1. Tez No: 375227
  2. Yazar: HAKAN SAYINTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. G. ÇAĞLAR ÇOPUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tez çalışması, iş sağlığı ve güvenliği kavramlarının ülkemizdeki ve dünyadaki gelişimi, sosyal, ekonomik, hukuki, ahlaki yönü ile işçi sağlığı ile işveren yükümlülüklerinin uygulanma şekillerini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Gün geçtikçe gelişen ve tüm toplumun faydalandığı teknoloji, çalışma hayatında meydana getirdiği çeşitli riskler, iş sağlığı ve güvenliği konusunda önlemler alınmasını zorunlu kılmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin etkin olarak alınması halinde, iş kazası ve meslek hastalıklarıda alınan önlemler oranında azalacağı açıktır. Bu nedenle işverenin işçileri gözetme borcu kapsamında, yükümlülükleri doğru bir şekilde tespit edilmeli, bu yükümlülüklere aykırı davranması durumunda uygulanacak yaptırımlar da kanunda net bir şekilde belirtilmelidir. Her ne kadar kanun iş sağlığı ve güvenliği bakımından işverene sorumluluklar yüklemiş olsa da, işçide işini yaparken dikkatli ve özenli davranmalı ve işverenin koyduğu kurallara uygun hareket etmelidir. Günümüzde iş sağlığı ve güvenliği istenen konuma gelmemiş olsa da, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun ve iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin Yönetmeliklerin kısaca ilgili mevzuatların yürürlüğe girmesiyle birlikte belli bir düzene kavuşmuştur. Çalışmamızda ilk olarak iş sağlığı ve güvenliği hakkında genel bilgi, iş sağlığı ve güvenliği kavramlarının ortaya çıkışı, ülkemizde ki ve dünyada ki gelişimi, yasalaşma süreci ve ülkemizdeki yasal durum hakkında bilgi verilmiş, ardından işverenin olarak iş sağlığı ve güvenliği konusundaki yükümlülükleri anlatılmış ve son olarak da işverenin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki yükümlülüklerine aykırı haraket etmesi durumunda işçilerin kanunen başvurabilecekleri hakları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared for the aim of presenting the development of occupational health and safety terms in the world and our country and implementation methods of employee health and obligations of the employer from the social, economical, legal and moral aspects. The technology developing day by day and benefited by society is required to make provisions about occupational health and safety against various risks that generates in working life. It is clear that, making provisions regarding occupational health and safety will decrease correspondingly occupational accidents and professional diseases. Therefore, within the scope of employee surveillance liability, the employer obligations have been determined correctly and in case of breaching the obligations sanctions shall be stated in law transparently. Notwithstanding the law that lays burden on the employer about occupational health and safety, the employer shall be attentive and obey the rules set by the employer. Although, occupational health and safety has not come to the desired location today, it has gained a certain order by related legislation entered into force like Occupational Health and Safety Act No. 6331 and occupational health and safety by-laws. In this study, primarily an outline of occupational health and safety, occurrence and development of the occupational health and safety concepts and information about legislative process and legal status in our country are given, then obligations of the employer about occupational health and safety explicated, consequently the rights of the employee in case of breaching the obligations about occupational health and safety are explained.