Çevrimiçi sosyal ağların yabancı dil eğitimini destekleme potansiyeli: Facebook örneği
The potential of social networking sites to support foreign language education: Facebook sample
  1. Tez No: 375277
  2. Yazar: ABDULLAH SAYKILI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVRİM GENÇ KUMTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu araştırmada sosyal ağ sitelerinin yabancı dil eğitimini destekleme potansiyelinin ortaya çıkartılması hedeflenmektedir. Bu bağlamda araştırmacı tarafından dünyanın çeşitli bölgelerinden öğrenen, öğreten ve anadili hedef dil olan katılımcıların yer aldığı“FaceLearning”adlı çok uluslu bir Facebook grubu oluşturulmuştur. Bu grup bünyesinde öğrenen ve katılımcıların daha önceden belirlenen veya doğal ortaya çıkan konular çerçevesinde hedef dilde iletişim ve etkileşim kurmaları sağlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden fenomelojik durum çalışmasının kullanıldığı bu araştırmada nitel anket ve görüşmelere ek olarak FaceLearning sayfası alıntılarından elde edilen verilerin söylem analizi, sosyal ağ sitelerinin, Facebook örnekleminde, yabancı dil eğitimi sürecinde destek araç olarak kullanılmasının öğrenme üzerine olumlu ve olumsuz etkileri olduğunu göstermektedir. Potansiyel olumlu etkiler arasında öğrenme bağlamında yapılandırılmamış öğrenme fırsatları sağlama ve işbirlikli öğrenme olanakları sunma yer almaktadır. Yabancı dil eğitimi bağlamında ise olumlu etkiler yabancı dil öğrenimine karşı olumlu tutum geliştirmeye katkı sağlama, yabancı dil öğrenme motivasyonunu arttırma, anlamlı dil etkinlikleri sağlama ve hedef dile maruz kalma fırsatları sunma yer almaktadır. Bunun yanı sıra, sosyal bağlamda öğrenme ortamına olumlu etkiler arasında ise öğrenen-öğrenen ve öğrenen-öğreten ilişkilerini geliştirme fırsatları sunma ve kültürel farkındalık gelişimine katkı sağlama yer almaktadır. Bunun yanı sıra, öğrenme üzerine olumsuz etkiler arasında aktif katılımın düşmesi, amaçtan sapma, siber zorbalığa maruz kalma, güvenlik ve gizlilik endişeleri ve son olarak teknik problemler gibi olumsuz etkilere rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study seeks to explore the potential of social networking sites to support foreign language learning and teaching process. A multi-cultural Facebook special-interest-group (SIG) entitled“FaceLearning”was created to support formal English as a Foreign Language (EFL) classes at a state university in Turkey. The members of the group were composed of learners, instructors and native spearkers from various parts of the world communicated and interacted with one another through both pre-arranged and casual topic areas for a full academic year. A phenomenological case study as a qualitative research paradigm was employed in the study to explore both learner and instructor views and experiences for using a social networking site, Facebook in particular, to support EFL learning and teaching process. The discourse analysis of data gathered through qualitative surveys, interviews and the FaceLearning group postings revealed that Facebook has the potantial to have both positive and negative impacts on learning a foreign language. The potential positive impacts on learning include providing informal and collaborative learning opportunuties, improving learner motivation and attitude toward learning a foreign language, improving learner-learner and learner-instructor relations and finally, contributing to cross-cultural awareness. On the other hand, the potential negative impacts were found to be decrease in active participation, diversion from learning objectives, syber bullying, privacy and security issues and finally technical problems.