The effect of modeling on the planning process: A study on reading plans of prospective English language teachers
Modellemenin planma sürecine etkisi: İngilizce öğretmeni adaylarının okuma dersi planları üzerine bir çalışma
- Tez No: 375310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA HÜLYA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ders planı hazırlamak sadece öğretmenlikte değil öğretmen yetiştirme sürecinde de önemli bir rol oynamaktadır. Fakat, ders planı hazırlamak yeni öğretmenler ve özellikle de öğretmen adayları için sancılı bir süreçtir. Türkiye'deki Anadolu Üniversitesinin İngilizce Öğretmenliği Programında üçüncü yılda İngilizce öğretmeni adayları okuma dersi planı hazırlar. Bu okuma dersi planlama sürecinde modellemenin etkilerini araştırmak üzere karma araştırma yöntemlerinden sıralı açıklayıcı tasarım kullanılan bir çalışma düzenlenmiştir. Bu araştırmada, 22 İngilizce öğretmeni adayından modelleme oturumlarına katılmaları, okuma dersi planı hazırlamaları, ders planlarını nasıl hazırladıklarını rapor etmeleri ve anket soruları yanıtlamaları istenmiştir. Ders planlarının değerlendirilmesinden elde edilen nicel veriler; SPSS 21 kullanılarak, tekrarlı ölçümler için tek faktörlü ANOVA ve post hoc test olarak ilişkili örneklemler için t-testi ile analiz edilmiştir. Ders planı hazırlama sürecinde yapılanlar listesi ve anketlerden elde edilen nitel veriler Sürekli Karşılaştırmalı Yöntem ile analiz edilmiştir. Veriler modellemenin söz konusu öğretmen adaylarının ders planlama sürecindeki etkilerini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Lesson planning plays a vital role not only in teaching but also in the teacher training process. However, lesson planning is a painful process for novice teachers and especially prospective teachers. In the English Language Teacher Training Program of Anadolu University in Turkey, prospective English language teachers prepare reading lesson plans in their third year. In order to investigate the effect of modeling on the reading lesson planning process, a research using mixed methods explanatory sequential design was conducted. For the research, 22 prospective English language teachers were asked to participate in the modeling sessions, prepare reading lesson plans, report how they planned their lessons and answer questions for the surveys. The quantitative data obtained through the evaluation of the lesson plans were analyzed using one way ANOVA for repeated measures and t-test for paired samples as a post hoc test. These statistical analyses were conducted using SPSS 21. The qualitative data obtained through lesson planning process action lists and surveys were analyzed through Constant Comparison Method. The data revealed the effects of the modeling on the lesson planning process of the prospective teachers.