Dinamik kili al/sat yatırım stratejisinin yatırım kararlarında kullanılması: BİST'te bir uygulama
Using dynami̇c pairs trading strategy in investment decisions: An application on Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 375334
  2. Yazar: SİNAN ÇAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SEVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Finans dünyasında yer alan akademisyenler, yatırımcılar ve piyasa profesyonelleri arasında karlı yatırım stratejilerini bulma çabası popüler ve devam eden bir çabadır. Geliştirilen tüm stratejiler içinde popüler olan stratejilerden biri olan ikili al/sat stratejisi dünyada çok sayıda hedge fon tarafından kullanılmaktadır. İkili al/sat stratejisi piyasaya duyarsız bir stratejidir ve piyasaya duyarsız stratejiler aynı anda hem alış hem de satış pozisyonu alarak piyasa riskini elimine etmeye çalışırlar. İkili al/sat stratejisi göreceli arbitraj stratejilerinden biridir ve varlıklara ait geçmiş fiyat verilerini kullanır ve istatistiksel arbitraj stratejisi olarak da sınıflandırılır. Çalışmanın amacı ikili al/sat stratejisinin Borsa İstanbul'da karlı olup olmadığının test edilmesidir. Çalışmada 15 bankanın, 2007-2013 dönemine ait, düzeltilmiş günlük kapanış fiyatları kullanılmıştır. Hisse senetlerinin ikili olarak eşleştirilmesinde uzaklık yöntemi kullanılmış, eşik değer olarak 1.5'ten 3.0'e kadar çeşitli eşik değerler ele alınmıştır. Çalışmada 125 günden 1000 güne kadar değişik oluşturma periyotları incelenmiştir. Çalışma sonuçları ikili al/sat stratejisinin Borsa İstanbul'da uygulandığında karlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Finding profitable trading strategies is a popular and continously attempt among academicians, investors and practitioners in finance world. One of the popular strategy among all developed investmentstrategies is pairs trading which is used by many hedge funds around the World. Pairs trading strategy is a market neutral strategy. Market neutral strategies tend to take long and short positions at the same time in order to eliminate market risk. Pairs trading is a relative value arbitrage strategy that uses historical price data belongs to companies. Therefore pairs trading is classified as statistical arbitrage strategy by some of researchers and professionals. Objective of this study is to find out if pairs trading strategy is profitable on Istanbul Stock Exchange as an emerging market. Adjusted daily closing stock prices, belong to 15 banking companies, between 2007 and 2013, used in order to test the strategy. Distance method was employed to match stocks as pairs and threshold values were taken between 1.5 and 3.0. Formation period was chosen in a differentiating way from 125 days to 1000 days to catch relationship between stocks The results show that pairs trading strategy is profitable on Istanbul Stock Exchange.