The perception of a career for staff officer works in the public institutions
Kamu kurumlarında memur unvanıyla çalışan personelin kariyer algısı
- Tez No: 375437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TAYFUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışma, kamu kurumları ele alınarak mevcut yasalar ve yönetmeliklerin sınırlarını aşmadan, bireylerin ve kurumların kariyer planlama süreçlerinin hangi aşamada olduğunu anlamak ve kamu personelinin kariyer olgusuna bakış açısını değerlendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma ampirik bir çalışma niteliğinde olduğundan, uygulamalı araştırmalarda kullanılan araçlardan ilki olan anket yöntemi kullanılmıştır. Anket formunun hazırlanmasında bu konuda daha önceden yapılmış teorik çalışmalardan faydalanılmıştır. Anket formu 27 sorudan oluşmakta olup, sorular Ebru Kurtoğlu'nun 2010 yılında yapmış olduğu Yüksek Lisans Tezinden alınmıştır. Meyer-Allen tarafından geliştirilen 5 noktalı Likert tipi ölçek olan üç bileşenli 'örgütsel bağlılık modeli' ölçeği kullanılmıştır. Bilindiği üzere Likert Sistemi 'Kesinlikle Katılmıyorum (1)', 'Katılmıyorum (2)', 'Kısmen Katılıyorum (3)', 'Katılıyorum (4)', 'Kesinlikle Katılıyorum (5)' şeklinde beşli cevap tekniği içeren bir sistemdir. Bu araştırma Ankara ili merkez sınırları içerisindeki kamu kurumlarının (TBMM, TMO Genel Müdürlüğü, Ekonomi Bakanlığı) Genel İdare Hizmetler Sınıfında memur, sekreter, şef gibi unvanlarda çalışan personele uygulanmıştır. Araştırmanın sonunda Kamu personelinin kariyer hedeflerinde terfi / ilerleme olanaklarının bilinmesi ve yükselmelerde adil ve liyakate uygun davranılması çalışma etkinliğini artıracağı, Kamu Kurumlarında kamu çalışanlarının ilerleyecekleri kariyer yollarının belirli olması, görevde yükselmelerin adil ve fırsat eşitliği sağlayacağı, Ayrıca terfi imkânı tüm personele sağlandığı takdirde personelin kendini yenilemek zorunda hissedeceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is carried out in order to understand at what stage individuals' and institutions' career planning process is and to evaluate public officials' point of view about career phenomenon, assessing public institutions within the border of current acts and regulations. Since the research is an ampirical study, survey method which is the first method of applied researches was utilised. The previous theoretical studies was used for preparing the survey forms. The form consists of 27 questions and it is adopted from Ebru Kurtoglu's post-graduate dissertation that was written in 2010.“Organisational Loyalty Modal”with 3 components which is 5 point Likert-Type scale that was developed by Meyer-Allen, was used. As is known, Likert system comprises answer thechnique that has 5 answers as follows:“I totally disagree (1)”,“I disagree (2)”,“I partially agree (3)”,“I agree (4)”,“I totally agree (5)”. The research was applied to staff such as public officers at general administratory services, secretaries, chiefs who work at public institutions within the central Ankara (Turkish Parliament, Turkish Grain Board, Ministry of Economy). To conclude the following findings have been reached: Work efficiency will increase in the career goals of public officers provided that promotion/improvement possibilities is known, and fair treatment and competence is observed for promotion. When career path public officers will follow is clearly known in public institutions, promotion at work will be fair and provide equal opportunities. In addition, when promotion possibility covers all officers, officers will feel that they have to renew themselves.