İş modeli ve iş modeli inovasyonu
Business model and business model innovation
  1. Tez No: 375464
  2. Yazar: EDİP SABAHATTİN METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzün gittikçe artan küresel, karmaşık ve rekabetçi dünyasında şirketler, istikrarlı kâr sağlama ve devamlı büyümede yeni rekabet avantajları arama gayreti içindedirler. Bu tezin amacı başarılı iş modeli inovasyonu faktörlerini ortaya çıkarmaktır. Tez kapsamında iş modeli, iş modeli inovasyonu ve bunların strateji ile olan ilişkileri detaylı ve çeşitli yönlerden incelenmiştir. İş modelleri ve iş modelinde inovasyonun akademik alanda oldukça artan bir inceleme sahasına sahip olduğu gözlemlenmiştir. Tezin kapsamında, mevcut akademik literatür taranarak ve örnek iki vaka incelemesinden faydalanılarak uygulayıcılara, iş modeli inovasyonuna nasıl yaklaşabileceklerine ve onu nasıl değerlendirebileceklerine yönelik bir rehber oluşturma hedeflenmiştir. Çalışmanın sonucunda iş modeli üzerinde yapılan mevcut araştırmalar ve günümüz şirketlerinin stratejik yönden yaşadığı sıkıntılar dikkate alınarak, iş modelinde inovasyonu başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmek için hangi teorilerin seçilmesi ve hangilerinin diğer teorilerle sentezlenmesi gerektiğine yanıtlar bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : İş modeli, iş modeli inovasyonu, iş modeli yaklaşımı, strateji seviyeleri, kavramsal araç, sistem dinamikleri, değer zinciri, değer önerme, e-iş tipolojisi
Özet (Çeviri)
Companies exert efforts for looking for profitable sustainable new competitive advantages in today's increasingly global, complex and competitive world. The aim of this thesis is to reveal business model innovation factors. In this thesis, comprehensive research on business model, business model innovation and their links with strategy has been carried out from different aspects. It has been observed that researches related to business model and business model innovation have seen as surge in academic field. The goal in this thesis has been to propose guidelines on how practitioners should engage in business model innovation, based upon a literature review of academic research and two case studies. In this thesis, problem statements on which theories should be selected and which theories should be synthesized with other theories were answered in order to accomplish successful business innovation by considering the current research conducted on business models and the strategic challenges faced by today's companies. Key Words : Business model, business model innovation, business model approach, levels of strategy, conceptual tool, systems dynamics, value chain, value preposition, e-business typology