Türkiye-Baltık Devletleri ilişkileri: Dünden bugüne
Turkey-Baltic States relations: From the past to the present
  1. Tez No: 375490
  2. Yazar: POLINA KRATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada Türkiye-Baltık Devletleri ilişkileri geçmişten günümüze incelenmiştir. Bu analizi yaparken sadece bir durum tespiti yapılmamıştır. Farklı yoğunluktaki ilişkilerin nedeni de araştırılmıştır. Kimliğin dış politikada etkili olduğu tezi çalışmamızda da kullanılmıştır. Bu kapsamda çalışmada adı geçen aktörlerin sahip oldukları devlet kimlikleri ile dış politikaları incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. İlk olarak Türkiye'nin devlet kimliği ve buna dayalı olarak dış politika tercihleri sunulmuştur. Ardından üç Baltık devletinin devlet kimlikleri ve geçmişten günümüze dış politika tercihleri incelenmiştir. Son bölümde Türkiye ile Baltık devletleri arasında siyasi, ekonomik, toplumsal ve kültürel ilişkiler analiz edilmiştir. Yapılan karşılaştırma sonucunda homojen yapılarına rağmen her bir Baltık devleti ile Türkiye arasında ilişkilerin farklı seviyelerde olduğu anlaşılmıştır. Bunun temel nedeni ise Baltık devletlerinin sahip oldukları farklı kimlik yapıları olduğu anlaşılmıştır. Düşük yoğunluklu ilişki düzeyinin aşılması için öneriler de sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Baltık Devletleri, Kimlik, Estonya, Letonya, Litvanya
Özet (Çeviri)
In this study have been studied the Turkey-Baltic States relations from the past to the present. Also were investigated the cause of different densities of the relationship. The thesis that state identity is effective in foreign policy has been used in our thesis. In this context, in the study are analyzed and compared the actors' identity and their foreign policies. Firstly, Turkey's state identity and its foreign policy preferences based on identity are presented. Then has been studied the state's identity of the three Baltic States and their foreign policy preferences from the past to the present. In the last part were analyzed political, economic, social and cultural relations between Turkey and the Baltic States. As a result of the comparison, despite the homogeneous structure of each of the Baltic States different levels of the relations between them and Turkey were found. The main reason for this is that the Baltic States have different identity structures is understood. Also is presented advice in order to overcome the low density level of relationship. Key Words : Baltic States, Identity, Estonia, Latvia, Lithuania