Finansal borçlanma araçlarının TFRS 9 kapsamında değerlemesi ve vergi yasalarının değerleme hükümleriyle karşılaştırılması
The evaluation of financial becoming indebted at the extent of TFRS 9 comporati̇on of Tax Laws
  1. Tez No: 375509
  2. Yazar: AHMET AKGEMCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAVAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın temel amacı işletmelerin mali tablolarında yer alan finansal borçlarının dönem sonunda tfrs 9 nolu muhasebe standartlarında yer alan değerleme ölçüleri ile değerlenmesi ve bu değerleme işlemleri sırasında muhasebe tutarsızlığı kavramının öneminin vurgulanmasıdır. Çalışma genel hatlarıyla 4 bölümden oluşmaktadır, ilk üç bölüm teorik olup finansal borçlar ve bu borçların ölçümlenmesiyle ilgili bilgiler yer almaktadır. Son bölümde ise imkb de işlem gören şirketlerin tamamı incelenmiş ve tfrs 9 uygulamadıkları bununla birlikte muhasebe tutarsızlığı kavramını dikkate almadıkları tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : değerleme ölçüleri, muhasebe tutarsızlığı
Özet (Çeviri)
The basic aim of this study is that financial debts taking part in the chart of financial at the last term are appreciation taking part in standardized accountancy numbered 9 TFRS and emphasizing of importance the concept accountancy inconsistent during operatons of this appreciation. The study basically composes of four parts . the first three parts are theoric, they contain financial debts and data interested with the debts measured but a great part of companies administering in IMKB is investigated in the last part andı t is determined that they don't carry out the accoutancy standardized numbered 9 TFRS in addition they don't pay attention the concept accountacy inconsistent. Key Words : Valuation Measures, Accounting Inconsistency.