Türkiye'de borçlanma araçlarının çeşitlendirilmesi ve işletme finansman yapısının optimizasyonu
Diversification of the debt instruments in Turkey and the optimization of the corporate financial structure
  1. Tez No: 418115
  2. Yazar: SONAT BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 399
Özet
Bu çalışmada öncelikle dünyada menkulleştirme ve varlık ihracı yoluyla kaynak sağlayarak finansman yapısını güçlendiren şirketler üzerine bir araştırma yapılarak bir model önerisi geliştirilmiştir. Finansal kaynakların muhasebe kayıtlarında ne şekilde gösterildiği, konu ile ilgili hukuki altyapı, söz konusu sermaye akımlarının makro ekonomik dengeler üzerindeki etkileri irdelenmiştir. Türkiye'de borçlanma araçlarının çeşitlendirilmesine yönelik olarak yapılan araştırma ve değerlendirmeler ile işletme finansman yapısının optimizasyonuna yönelik eksiklikleri gidermek üzere geliştirilen öneriler, araştırmanın esas amacını oluşturmaktadır. Ayrıca bu alanda yapılacak olan çalışmalara da olumlu katkılarda bulunulması hedeflenmektedir. Çalışmanın ilgili literatür açısından da önem taşıdığı düşünülmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde, borçlanma araçları tanımlanmış ve borçlanma araçlarının tarihsel gelişimi irdelenmiştir. İkinci bölümde ise borçlanma araçlarının mali tablolar üzerindeki etkileri irdelenmiş, fon kaynaklarının kullanımında verimliliği ölçen modeller ele alınmış, borçlanma araçlarının yapısı ve risk ölçümü ile borçlanma araçlarının şirketlerin kârlılığı ve büyümesi üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde Borsa İstanbul'da borçlanma araçları ihraç eden firmaların analizi yapılarak kurumsal finansman yapısını optimize edecek istatistiksel yapı modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we primarily developed a model proposal and made a research about companies who were provided resources through the securitization and issuance of the financial assets. In what way shown in the accounting records of the financial resources and legal infrastructure which is related with this issuance and impacts of such capital flows on macro-economic balances are examined. The main objective of this dissertation is making a research and evaluation about diversification of the debt instruments in Turkey and developing a proposal to overcome the shortcomings about optimization of the corporate financial structure. In addition, this study is expected to be make a positive contribution to the literature that has been accomplished. In the first part of the study, described to the historical development of the debt instruments and type of debt instruments are discussed. In the second part, impact of the debt instruments on the financial statements has been evaluated. Different models, the impact which have been used for the measurement of the efficiency in using resources. Debt instruments and the impact of the risk measurement on the profitability and growth of the company are evaluated. In the third chapter, statistical structure which would optimize to the corporate financial structure by analyzing to the debt instruments issuer companies in the Istanbul Stock Exchange (ISE) was modeled.