Yatırım projelerinde sosyal fayda–maliyet analizi ve örnek uygulama
The social cost-benefit analysis of investment projects and sample application
  1. Tez No: 375516
  2. Yazar: ZEYNEP KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Tüm ülkeler, özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler, kısıtlı olan kaynaklarını en etkin biçimde değerlendirmek amacıyla yatırım kararlarını doğru vermek zorundadırlar. Bu nedenle, yatırım projelerinin fayda ve maliyetlerinin ulusal ekonomi açısından ele alınması gerekmektedir. Bu hem demokrasi hem de tüketici egemenliği yönünden oldukça önemlidir. Bu anlayış, yatırım projelerinin sadece doğrudan fayda ve maliyetleri yönünden değil, aynı zamanda dolaylı fayda ve maliyetleri yönünden de değerlendirilmesini gerekli kılmaktadır. İşte bu yaklaşım, sosyal fayda-maliyet analizidir. Çalışmada, kıt kaynakların toplum açısından en yüksek verimi sağlayacakları yatırımlara yönlendirilmesi amacıyla kullanılan sosyal fayda–maliyet analizi ayrıntılı bir şekilde ele alınmış ve İstanbul'da 2019 yılında gerçekleştirilmesi planlanan Kabataş–Halkalı Raylı Sistem Hattı Projesi'ne uygulanmıştır. Bu kapsamda ilk olarak, 1998-2012 yıllarına ait verilere dayanılarak Türkiye için standart dönüştürme faktörü tespit edilmiştir. Ardından, 1987-2006 dönemine ait veriler kullanılarak, Türkiye için ortalama sosyal iskonto oranı tahmin edilmiştir. Kabataş-Halkalı Raylı Sistem Hattı Projesi'nin sosyal fayda-maliyet analizi sonucunda, projenin toplumsal açıdan yapılabilir olduğu yani projenin net sosyal değer yarattığı sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sosyal fayda-maliyet analizi, gölge fiyat, sosyal iskonto oranı, ulaştırma yatırımlarının değerlendirilmesi
Özet (Çeviri)
All countries and in particular developing countries like Turkey should make accurate investment decisions in order to make most of their limited resources. Therefore, the benefits and costs of investment projects should be evaluated in terms of the national economy. This is very important for both democracy and the consumer sovereignty. This approach requires that investment projects should be evaluated not only in terms of direct benefits and costs, but also in terms of indirect costs and benefits. This approach is the social benefit-cost analysis. In this study, the social benefit-cost analysis which is used to canalize limited resources to investment that provides the highest yield for society, was discussed in a detailed manner and was implemented to Kabataş-Halkalı Rail Line Project, scheduled to take place in 2019 in İstanbul. In this context, firstly, using the data of the year 1998-2012, the standard conversion factor was determined for our country. Then, using the data for the period 1987-2006, the average social discount rate for our country was estimated. The social analysis shows that the project is feasible for society and generates net social value. Key Words : Social Cost-Benefit Analysis, Shadow price, Social discount rate, Evaluation of transportation investments