Pozitif psikolojik sermaye ile bireysel performans ilişkisi: Tarım Kredi Kooperaifi Merkez Birliği örneği
The relationship between positive psychological capital and indivual performance
- Tez No: 375515
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, pozitif psikolojik sermaye unsurları ile bireysel performans ilişkisini ortaya çıkarmaktır. Çalışmanın örneklemini 150 Tarım Kredi Kooperatifi Merkez Birliği çalışanı oluşturmaktadır. Anket yöntemi ile verilerin toplandığı araştırmada Pozitif Psikolojik Sermaye Ölçeği ve Bireysel Performans Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, SPSS (20.0) programı yardımıyla analize tabi tutulmuştur. Öncelikle tüm değişkenlerin betimleyici istatistikleri kapsamında ortalamaları, standart sapmaları ve puan aralıkları incelenerek boyutlar düzeyinde var olan seviyeler ortaya konulmuştur. Daha sonra bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için Pearson Korelâsyonu hesaplanmıştır. Bu korelasyonlar hem ölçeklerin kendi boyutları hem de ölçekler arasında tüm boyutlar için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Korelasyon sonucunda pozitif psikolojik sermaye ile bireysel performans arasında (r=,416) güçlü bir ilişki tespit edilememiştir. Pozitif psikolojik sermayenin alt boyutları olan iyimserlik (0,220), dayanıklılık (0,383), umut (0,402) ve özyeterliliğin (0,409) de ayrı ayrı bireysel performansla ilişkisine bakılmıştır. Demografik değişkenlerin (yaş, firmadaki çalışma süresi, firmadaki pozisyon, cinsiyet ve eğitim düzeyi) bağımlı ve bağımsız değişkenleri farklılaştırıp farklılaştırmadığını ölçmek için ise t-testi ve tek yönlü ANOVA uygulanmıştır. Bunun sonucunda demografik değişkenlerin pozitif psikolojik sermayenin alt boyutlarını ve bireysel performansı farklılaştırmadığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Pozitif Psikolojik Sermaye, Bireysel Performans
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out the elements of positive pschological capital's relation with the personel performance.150 agricultural credid cooperative union employees constitute the sample of the study. The research, collected data through survey method, positive pschological capital scale and personel performance scale was used. The datas were subjected to analys by the helps of SPSS (20.0) programme. Then Pearson correlation was calculated to state between relationships both depended and independent variables. These correlations were calculated seperately fort he own dimensions scales and all dimensions among the scale. As a result of the correlation, there is not a strong relation determined between positive psychological capital and individual performance. It has been looked seperately at relationship between optimisim, reresiliency, hope, self efficacy which are subbranches of positive psyhological capital and individual performance. To measure whether the demographic variables (age, working time at company, the position at company, gender and education level) differentiates dependent and indepented variable or not, one-way ANOVA and t_test was applied. Consequently, It became obvious that demographic variables did not change the sub dimensions of positive pschological capital and the individual performance. Key Words : Positive Psychological Capital, Individual Performance