Sosyal politikada özel sektörün rölü
The role of private sector in social policy
  1. Tez No: 375841
  2. Yazar: ŞENOL KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Dünyanın hızlı bir değişim ve gelişim süreci yaşadığı 19. yüzyıl boyunca en önemli sosyal politika aktörü olarak ortaya çıkan ulus devletlerin sosyal politika alanındaki etkinliği giderek daha fazla tartışma konusu olmaktadır. Ülke ekonomilerinin büyümesinde önemli bir yere sahip olan özel işletmelerin, özellikle de büyük şirketlerin sosyal politikada oynadığı rol“tamamlayıcı”bir rol olmaktan“yapıcı”bir rol olmaya doğru evrilmiştir. Büyük şirketler, gerek ellerindeki maddi imkanları esnek bir biçimde kullanabilme, gerekse çalışanların beklentilerini karşılama amacıyla sosyal politikaya dahil olmaktadırlar. İş dünyasının sosyal politikaya etkisi hükümetler üzerindeki etkisiyle de doğru orantılıdır. Günümüzde iş dünyası hizmet sağlayıcısı olma yanında parlamentolar üzerindeki etkisiyle de önemli bir sosyal politika aktörü olma yönünde ilerlemektedir.
Özet (Çeviri)
Nation states emerged as the most important social policy actor during the 19. century in which the world witnessed a rapid change and development process. Today, they are losing ground as a social policy actor. The role of The private sector establishments especially big companies which have a unique status in the development of national economies in social policy changed from being a complementary role to a constructive role. In order to use big monetary power efficiently and meet the expectations of their employees, big companies involve more in social policy. Impact of the business in social policy is directly proportional to its impact on governments. Today, the business is advancing in the direction of becoming a major player in social policy not only as a service provider but only its impact on their parliaments.