Doğru Yol Partisi'nin sosyal politika anlayışı
The Social policy practices of the True Path Party
- Tez No: 996573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ KAAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Doğru Yol Partisi'nin (DYP) sosyal politika anlayışını tarihsel ve ideolojik bir perspektiften incelemeyi amaçlamaktadır. 1983 yılında kurulan DYP, Demokrat Parti (DP) ve Adalet Partisi (AP) geleneğini sürdüren merkez sağ bir parti olarak, sosyal politikalarını piyasa ekonomisi ile sosyal refah arasında denge kurma hedefi doğrultusunda şekillendirmiştir. Parti, farklı liderlik dönemlerinde sosyal politika uygulamalarını çeşitlendirmiştir. Süleyman Demirel döneminde kırsal kalkınma, tarımsal destekler, altyapı projeleri ve eğitim yatırımları ön plana çıkarken; Tansu Çiller döneminde ekonomik krizlerin etkisiyle özel sektörün sosyal hizmetlerdeki rolü artmış, ancak ekonomik istikrarsızlık sosyal politikaların sürekliliğini zayıflatmıştır. Mehmet Ağar liderliğinde ise Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında demokratikleşme ve insan hakları temelli bir yaklaşım benimsenmiş, ancak partinin siyasal gücünü yitirmesi bu politikaların uygulanabilirliğini sınırlamıştır. Eğitim alanında DYP, kırsal bölgelerde fırsat eşitliği sağlama çabaları göstermiş, ancak ekonomik koşullar bu girişimlerin başarısını kısıtlamıştır. Sağlıkta, hizmetlerin kırsal kesime yaygınlaştırılması hedeflenmiş; Çiller döneminde özel sektör iş birliği artırılmış olsa da bu durum kamu hizmetlerinin eşit dağılımını olumsuz etkilemiştir. Sosyal güvenlikte emeklilik reformları ve sosyal yardımlar gündeme gelmiş, ancak finansal kaynak eksiklikleri nedeniyle kalıcı sonuçlar elde edilememiştir. DYP'nin sosyal politika anlayışı, piyasa ekonomisi ile kırsal kalkınma arasında denge arayışına dayanmış; ancak ekonomik krizler, siyasal istikrarsızlıklar ve piyasa yönelimli reformlar partinin sosyal politikalarını istikrarsız hale getirmiştir. Bu çalışma, DYP'nin sosyal politika uygulamalarını tarihsel bir çerçevede değerlendirerek Türkiye'nin sosyal politika tarihine katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the True Path Party's (DYP) social policy approach from a historical and ideological perspective. Founded in 1983, the DYP, a center-right party that continues the tradition of the Democrat Party (DP) and the Justice Party (AP), has shaped its social policies with the goal of establishing a balance between a market economy and social welfare. The party has diversified its social policy practices under different leadership periods. During the Süleyman Demirel era, rural development, agricultural support, infrastructure projects, and education investments came to the forefront. During the Tansu Çiller era, the impact of economic crises increased the role of the private sector in social services, but economic instability weakened the sustainability of social policies. Under Mehmet Ağar's leadership, a democratization and human rights-based approach was adopted within the framework of the European Union harmonization process, but the party's loss of political power limited the applicability of these policies. In education, the DYP made efforts to ensure equal opportunities in rural areas, but economic conditions limited the success of these initiatives. In healthcare, the goal was to expand services to rural areas. Although private sector cooperation was increased during Çiller's term, this negatively impacted the equitable distribution of public services. Pension reforms and social assistance programs were introduced in social security, but due to a lack of financial resources, lasting results were not achieved. The DYP's social policy approach was based on a search for a balance between a market economy and rural development; however, economic crises, political instability, and market-oriented reforms destabilized the party's social policies. This study aims to contribute to the history of social policy in Turkey by evaluating the DYP's social policy practices within a historical framework.