Eğitimde duyuşsal öğrenmelerin rolü: Yardımseverlik değeri örneğinde deneysel bir çalışma
The role of affective domain in education: An experimental study is an example of humanitarianism moral
- Tez No: 375861
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. Z. ŞEYMA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada okullarda yapılan bilişsel alan öğrenmelerine ek olarak ders içi motivasyona katkısı ve öğrenilenlerin davranışa dönüştürülmesi için duyuşsal alan öğrenmelerinin önemine vurgu yapılmıştır. Çalışmada nitel araştırmalarda bir desen olarak eylem araştırması yöntemi kullanılmıştır. Eylem araştırması araştırmacının sürece müdahale edebilmesi ve sürece müdahil olması açısından da önemlidir. Elde edilen bulgulara göre duyuşsal öğrenme alanı bilişsel öğrenme alanına olumlu katkı sağlamakta ve öğrenilenlerin davranışa dönüşmesinde etkili olmaktadır. Ayrıca duyuşsal öğrenme alanı bilginin kalıcılığında da pozitif etkide bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, in addition to cognitive domain strategies which are done at schools, it lays emphasis on affective strategies which is for contribution to motivation in the lesson and turning what is taught into behavior. In qualitative researches, as a pattern the method of action research is used. In action research , researcher is an important person in terms of interfere and get involved in the process. According to acquired findings, affective domain makes a great contribution to cognitive domain and has an effect on turning what is taught into behavior. Moreover, affective domain has an impact on sustaining of knowledge.