Diskriminant analizi ve bireysel emeklilik üzerine bir uygulama
Di̇scri̇mi̇nant analysi̇s and an application about pri̇vate pensi̇on
- Tez No: 375868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN NİŞEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) son mevzuat güncellenmesi ile daha avantajlı bir hal almıştır. Ödenen katkı payına %25 devlet katkısı alınarak katılımcılar fonlarını büyümüş ve BES'e dahil olmanın maliyeti düşmüştür. Maliyetlerin düşmesiyle emeklilik şirketlerinin geliri azalmıştır. Gelir gider dengesi sağlayabilmeleri için katılımcının sistemde kalma veya sistemden erken çıkış yapma davranışını tahmin etme ihtiyacı daha çok artmıştır. Bu tez çalışmasında, Türkiye'de emeklilik sektöründe kullanım alanı bulunmayan Diskriminant analizinin tanımı yapılacak ve Finans sektöründe çalışan bireysel emeklilik sisteminde sözleşmeleri olan katılımcıların üzerine bir uygulama yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Private Pension System has become more advantageous with the last regulations. State contribution of 25% for every deposits and less cost for investors for being part of the system are the main features of these regulations. Although the State contribution has increased the investors fund size; the decline in the costs has resulted with a parallel decline in the income of private pension companies. Thus, in order to have income-expense balance, the companies need for estimating the behavior of investors relating to staying in the system and leaving before the retirement has increased. In this dissertation, the Discriminant analysis, which is not currently used in Turkey, would be defined. Moreover, a study on some people who are working in the financial sector and have private pension contracts would be pursued and the results would be explained in dept.