Bulgaristan'da Türklere yönelik politikalara ülke basınının yaklaşımı: 1989 Göçü örneği
The approach of Bulgari̇an press to Turki̇sh people i̇n Bulgari̇a: The 1989 Mi̇grati̇on precedent
  1. Tez No: 376403
  2. Yazar: NARGİS ÖZGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN SEÇKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bulgaristan'da bu ülkenin vatandaşı olarak yaşayan Türklerin 1989 yılında, yönetimin değişen politika ve uygulamaları karşısında Türkiye'ye göç etmek zorunda kalmaları, bu süreçlerin Bulgar basını tarafından nasıl izlendiği ve konu edildiği analiz edilmiştir. Basının içerikleri, siyasi rejim ve medya sisteminin ilişkileri temel bağlamları içine yerleştirilerek değerlendirilmiş, Bulgaristan'da 1989 yılında yayın yapan en yüksek tiraja sahip üç büyük gazete taranarak söylem analizi yöntemiyle alt metinlerindeki söylem incelenmiş, basının bu süreçte nasıl konumlandığı,“göç”e bakış açısı ortaya konmaya çalışılmıştır. Jivkov hükümetinin, basın yayın organlarını kapsamlı ve çok yönlü biçimde manipüle ettiği, basının asimilasyonu haklı gösterme yönünde söylemlerini inşȃ ettiği, yaşananları farklı çerçeveler içine yerleştirdiği sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis it is analyzed how Turkish people living in Bulgaria as citizens of the country had been forced to migrate in 1989 due to changing policies and practices of the government and how this process was interpreted by the Bulgarian media. The contents of the press was evaluated in terms of fundamental relationships of political regime and media system. By scanning and analizing the sub-text of three major newspapers of Bulgaria with highest circulation in 1989, the perspective of Bulgarian press about migration has been examined using the method of discourse analysis. It is concluded that the government of Jivkov has extensively manipulated by all means the press and the media by triggering the press orientation towards justification of the assimilation and projected the events from different perspectives .