Osmanlı kadın dergilerine bir örnek: Mürüvvet
An example to Ottoman woman magazines: Mürüvvet
  1. Tez No: 376415
  2. Yazar: NESLİHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Tanzimat dönemi, Osmanlı Devleti'nin yeniden yapılandığı bir dönemdir. Etkisini pek çok alanda gösteren bu değişim ve dönüşümün Osmanlı basın tarihine de çeşitli derecelerde yansıması olmuştur. Bu çerçevede ilk gazete ve dergiler ortaya çıkmaya başlamıştır. Sosyal hayatta sesini duyuramayan Osmanlı kadını basın aracılığıyla bu imkânı bulmuştur. İlk kadın gazete ve dergilerinden olan Mürüvvet dergisi Osmanlı basın tarihinde kısa süreli olmasına rağmen sembolik öneme sahip bir dergidir. Muhafazakar bir çizgide yayın yapan Mürüvvet, mizanpaj vb. teknik özellikleriyle dikkat çekmiş bir süreli yayındır.
Özet (Çeviri)
Tanzimat period was a period of restructuring of Ottoman Empire. The impact of these changes and transformation which indicating in many areas has been reflected in the Ottoman Press in various degrees. In this context, first newspapers and magazines began to emerge. Ottoman woman that cannot be heard in the social life have found this opportunity through the press. Although short-term, Mürüvvet magazine which is the one of the first female newspapers and magazines has a symbolic significance in the Ottoman history of the press. Mürüvvet which was publishing in the conservative line draw attention with its page layout and so on technical specifications.