Urartuluların Kimmerler ve İskitler ile münasebetleri
Relations of Urartians with Scythian and Kimmers
  1. Tez No: 376422
  2. Yazar: KORAY TOPTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Atlı – göçebe kavimi olan İskitler, M.Ö. 9. yüzyıldan Orta Asya steplerinden Karadeniz'in kuzeyine doğru bir göç hareketinde bulunarak Kimmerlerin yaşadığı coğrafyaya gelmişlerdir. İskitlerin gelmesiyle Kimmerler, topraklarını terk ederek Kafkasya üzerinde Anadolu'ya gelmişlerdir. Anadolu'ya girmek isteyen Kimmerler, Doğu Anadolu coğrafyasına hakim olan Urartu Devleti ile Mücadele etmişlerdir. Urartu Devleti Kimmerler'in yönlerini Anadolu'nun içlerine doğru çevirerek Kimmer saldırılarını bertaraf etmiştir. Ancak Kimmerler'i takip ederek Anadolu'ya gelen İskitler, Urartu kalelerine saldırmaya başlamıştır. Kimmer ve Asur saldırıları ile zayıflayan Urartu Devleti, İskit saldırıları sonucu yıkılmıştır.
Özet (Çeviri)
Scythians who are an horseman-nomad nation, have came to the geography where Kimmers live on by immigrating from Middle Asia's steppes to the North of Black Sea in B.C.9th century. As a result of Scythians' coming, Kimmers have come to Anatolia over Caucasia by leaving their habitation. Kimmers who want to step in Anatolia, have struggled with Urartian State which dominate East Anatolia. The Urartian state have remoted Kimmers' attacks by turning their direction through internal parts of Anatolia. However, Scythians who have come to Anatolia by following Kimmers, have started to attack the Urartian castles. Urartian State which lose power by the attacks of Kimmer and Assyria, have collapsed by the attacks of Scythian.