Reconstructing the city and the citizen through the Istanbul courses
İstanbul dersleri yoluyla şehrin ve vatandaşın yeniden üretimi
  1. Tez No: 376489
  2. Yazar: MİRAY ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL BAŞ, YRD. DOÇ. DR. GÜNEŞ EKİN AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eleştiri ve Kültür Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma, İstanbul dersleri bağlamında şehir ve özellikle İstanbul tahayyülü ile İstanbullu kentli vatandaşa yönelik kimlik tasarımını incelemektedir. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında yürütülmüş bir eğitim projesinden ilhamla yola çıkan dersler, İstanbul'daki devlet ilköğretim okullarında müfredata dâhil edilmiştir.“Şehir ve Kültür: İstanbul”isimli benzer bir ders de, seçmeli ders olarak okutulmak üzere tasarlanıp İstanbul'daki üniversitelere önerilmiştir. Tezde, derslerin, eğitimin yeniden üretici rolünün yardımıyla kent mekânı ve kentli vatandaş hakkında normatif bir söylem oluşturduğu tartışılmaktadır. Çalışma“dünya kurgusu”,“tarih”ve“kentli vatandaş”kriterleri üzerinden İstanbul ders kitaplarını analiz etmektedir. Derslerin tasarladığı dünya kurgusuna göre İstanbul, yer pazarlaması amacı doğrultusunda sosyal ve tarihsel bağlamından koparılmış bir kartpostal-şehir olarak tasarlanmaktadır. Tarih kentin geçmişine dair mitler sağlayarak bu kurguya katkıda bulunacak bir rezervuar olarak işlev görmektedir. Bu bağlamda makbul kentli vatandaş; seyirci, turist ve turist rehberi olarak tasavvur edilmektedir. Dersler bu anlamda tüketici-kapitalist ideolojinin yeniden üretimini sağlamakta ve bu ideolojiye tam anlamıyla uyum sağlamış bireyler yetiştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates into the imagination of the city, specifically İstanbul and the projection of identity for the İstanbulite urban subject within the context of İstanbul courses. The courses, inspired by an educational project carried out as part of İstanbul 2010 European Capital of Culture, became part of the primary school curriculum for the state schools in İstanbul. A similar course,“City and Culture: İstanbul”, was also designed to be offered as an elective for universities in the city. It is argued that the courses constitute an example of the consumer-capitalist ideology in the urban space and constitute one of the strategies of urban entrepreneurialism. They create and disseminate a normative discourse about the urban space with the help of the reproductive function of education. The thesis analyzes the course books in terms of the three criteria of“the world construct”,“history”and“the urban citizen”. It is argued that within the world construct that the courses project, İstanbul emerges as a postcard-city emptied out of its social and historical context for purposes of place marketing. History functions as a reservoir to contribute to this construct by providing myths concerning the city's past. In this context, the desirable urban citizen that the courses aim to bring about is imagined as spectator, a tourist and a tourist guide. The courses therefore enable the reproducing of the consumer-capitalist ideology in the urban space and raise the individuals that are properly integrated into it.