Kadın çalışanlarda cam tavan sendromu üzerine bir araştırma
A study on women workers in the glass ceiling syndrome
- Tez No: 376737
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN MARŞAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Değişen ve gelişen dünyada kadının yeri ve konumu henüz istenilen düzeye gelememiştir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda kadınların iş yaşamına katılım oranları artmaktadır. Buna rağmen kadın yöneticilerin azlığı dikkat çekmektedir. Bu duruma neden olan faktörlerden en önemlisi ve güncel olanı“cam tavan”dır. Kadınların“cam tavan”baskısı altında çalıştıkları gözlenmektedir. Kadınların birçok rolü üstlenmesi, mentor eksikliği, erkek egemen toplum ve örgütlerin var olması neticesinde kadın yönetici sayısı istenilen seviyeye ulaşamamaktadır. Kadının iş yaşamında yükselmesine engel olan“cam tavan”lar kolay ve çabuk aşılabilir engeller değillerdir. Yoğun iş temposu, çoklu rollere sahip olması, toplumsal önyargılar, yol gösterici yöneticilerin olmaması gibi nedenlerle“cam tavan”aşılamamaktadır. Araştırmada önce kadının tarihsel süreçteki çalışma yaşamı literatür çerçevesinde incelenmiştir. Daha sonra ise çalışan erkek ve kadınların kadın çalışanlarda cam tavan engellerini nasıl algıladıkları ve farklılıkları konusunda anket uygulaması yapılmıştır. Anahtar Sözcükler Cam Tavan Cam Tavan Sendromu Çalışan Kadın Görünmez Engeller Kadın Yönetici
Özet (Çeviri)
The place and the position of woman in the changing and improving world has not yet achieved the desired level. Researches in recent years shows that women's involvement to business life ratio is increasing. However the rarity of woman executives is remarkable. One of the most important and the most recent factors of this is ' glass ceiling syndrome'. It is observed that women work under the pressure of 'glass ceiling'. The fact that women are undertaking several roles, lack of a mentor, the presence of male-dominated society and organizations, are the reasons why the number of woman executives can't reach the desired level. The ' glass ceiling' barriers that hinders woman's promotion in professional life is not an easy and quick obstacle to overcome. Because of busy working schedule, having multi-roles, societies' prejudices and not having guiding administrators the 'glass ceiling' can't be overcome. Firstly, this research is studied within the scope of women's working life literature in the historical period. Afterwards, a survey on how both working man and woman perceive the glass ceiling obstacles and what they think about the differences is made. Keywords Glass Ceiling Glass Ceiling Syndrome Working Women Invisible Barriers Women Leaders