Hemşirelerin iş rotasyonuna yönelik görüşleri: Bir üniversite hastanesi örneği
Opinions of the nurses about job rotation : An University hospital example
- Tez No: 376801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NEFİSE BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Araştırma, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesinde çalışan hemşirelerin iş rotasyonuna yönelik görüşlerinin incelenmesi amacıyla, Temmuz 2013 - Haziran 2014 tarihleri arasında 315 hemşirenin katılımıyla tanımlayıcı bir araştırma olarak gerçekleştirildi.Veriler, hemşirelerin ve yönetici hemşirelerin tanıtıcı özelliklerini içeren ''Bilgi Formu'' ve iş rotasyonu uygulamalarına yönelik ''İş Rotasyonu Formu'' ile toplandı.Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metodların yanı sıra Pearson Chi-Square , Fisher's Exact, Fisher-Freeman-Halton testleri kullanıldı. Hemşirelerin % 61,1'i iş rotasyonunun hemşireler için gerekli bir uygulama olduğunu belirtirken, %56,5'i iş rotasyonunun farklı bilgileri öğrenmek amacıyla yapılması gerektiğini, %43,5'i iş rotasyonunun 3 aylık bir süre ile uygulanması gerektiğini, % 82,7 si iş rotasyonu kararının iş rotasyonu yapılacak hemşirenin katılımı ile alınması gerektiğini belirttikleri görüldü.Yönetici hemşirelerin ise % 92.7'si iş rotasyonunun hemşireler için gerekli olduğunu açıklarken, % 85,7'si rotasyonun kişisel potansiyeli, ilgi alanlarını ortaya çıkarmak amacıyla yapılması gerektiğini ve % 42,9' u rotasyonun 3-6 ay arası devam etmesi gerektiğini, % 85.7'si iş rotasyonu kararı alırken hemşirenin kıdeminin etkili olduğunu belirttikleri görüldü. Hemşirelerin %40,2'sine rotasyon uygulandığı ve rotasyon uygulanan hemşirelerin % 59,5'inin kendilerine uygulanan rotasyondan memnun olduğu görüldü.Yönetici hemşirelerin % 61,5'inin 10 yıldan uzun bir süre ve daha çok anabilim dalında rotasyon uygulandığı ve rotasyon uygulanan hemşirelerin adaptasyon sorunu yaşadıkları, iş yüklerinin arttığını belirttikleri görüldü.Araştırma sonuçları doğrultusunda, hemşirelerin iş rotasyonuna yönelik görüşlerinin orta düzeyde olumlu olduğu, hemşireler ve yönetici hemşireler için başarılı bir iş rotasyonu planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi çalışmalarının yapılması ile ilgili önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted as a descriptive research among 315 nurses between July 2013 and June 2014 with the purpose of analyzing the opinions of nurses working in the Hospital of Istanbul University Faculty of Medicine regarding job rotation.Data were collected through the“Information Form”including the descriptive information of the nurses and administrators, and“Job Rotation Form”regarding job rotation practices.Pearson Chi-Square , Fisher's Exact, Fisher-Freeman-Halton tests as well as descriptive statistical methods are used in the evaluation of the data. 61.1% of the nurses stated that job rotation is a necessary practice for the nurses while 56.5% of the nurses stated that it should be executed so as to learn different information, 43.5% of the nurses stated that job rotation should be executed in 3-months periods and 82.7% stated that the decision of job rotation should be made with the participation of the nurse who will do the job rotation.92.7% of the administrative nurses described that job rotation is necessary for the nurses while 85.7% of the administrative nurses stated that job rotation should be executed so as to reveal the person's personal potential and areas of interest, and 42.9% stated that job rotation should be executed in 3 to 6-months periods and 85.7% stated that seniority of the nurse is effective during the job rotation decision making process. The research revealed that 40.2% of the nurses were subject to job rotation and 59.5 of these nurses were happy with these rotation practices implemented.The research revealed that 61.5 of the executive nurses were subject to job rotation for more than 10 years and in multiple departments, and the nurses subject to rotation went through adaptation problems and their workload increased.In accordance with the research results, it was revealed that the opinions of the nurses regarding job rotation is moderately positive, and the nurses and executive nurses made suggestions regarding the planning, implementation and evaluation of a successful job rotation.