Sigara kullanımının endotrakeal entübasyondan sonra göz içi basınç artışına etkisi
The effect of smoking on the rise of intraocular pressure after endotracheal intubation
  1. Tez No: 376934
  2. Yazar: MÜRSEL KAHVECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEMİH ARICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Genel anestezi uygulamalarında havayolunun kontrolü çeşitli gereçlerle sağlanmaktadır, bunlardan bir tanesi de laringoskopi ile endotrakeal entübasyondur. Endotrakeal entübasyon sırasında sempatik sisteme bağlı olarak hemodinamik yanıtlar ortaya çıkmaktadır. Göz içi basıncı (GİB) anestezide yapılan işlemlerden ve kullanılan anestezik ajanlardan etkilenmektedir. Laringoskopi ve entübasyon sırasında göz içi basıncının arttığını gösteren yayınlar bulunmaktadır. GİB? deki bu artış ise göz cerrahisinde morbiditeyi etkileyebilmektedir. Sigara kullanımı ile GİB arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalarda sigara kullanımının GİB? i arttırıcı etkisi olduğu gösterilmiştir fakat bunun ile ilgili net mekanizmalar ortaya konulamamıştır. Bu çalışmada sigara kullanımının risk faktörü oluşturacak hastalığı olmayan hastalarda klasik Macintosh bleyd laringoskop ile yapılan laringoskopi ve endotrakeal entübasyon işlemi boyunca göz içi basıncına etkisini araştırdık. Bu çalışma Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu onayı alındıktan sonra Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı?nda Temmuz 2013 ve Eylül 2013 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Genel anestezi altında elektif cerrahi operasyon uygulanacak olan, yaşları 18-40 arasında, Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) I risk grubundaki toplam 150 erişkin olgu çalışmaya dahil edildi. Hastaların preoperatif muayenesinde sigara kullanma durumu, sigara kullanıyorsa kaç yıldır kaç adet içtiği, yaş, boy, kilo, vücut kitle indeksi, tiromental mesafe, ağız açıklığı ve Mallampati skorları kaydedildi. Genel anestezi altında supin pozisyonda operasyonu planlanan ASA I risk grubundaki 150 erişkin hasta; GRUP S: Sigara kullanan hastalar ( 1 yıldan daha fazla), GRUP B: Sigara kullanmış son bir yıldır kullanmayan hastalar, GRUP NS: Hiç sigara kullanmamış hastalar olmak üzere üç eşit gruba ayrıldı. Hastalar ameliyat masasına alındığında başlangıçta, hastalara indüksiyon yapıldıktan sonra, hastalara endotrakeal entübasyon yapıldıktan sonra, indüksiyondan sonraki 10. dakikada ve 20. dakikada hastaların her iki gözünden üçer kez göz içi basıncı ölçümü yapıldı, bu değerlerin ortalamaları alındı ve eş zamanlı SAB, DAB ve OAB ölçümü yapılarak kaydedildi. Her üç grubun başlangıç OAB, indüksiyon sonrası OAB, entübasyon sonrası OAB, indüksiyondan sonraki 10. dakika OAB, indüksiyondan sonraki 20. dakika OAB değerleri açısından anlamlı bir farklılık saptanmadı. Yaptığımız bu çalışmada sigara kullanan, kullanıp bırakan ve hiç kullanmamış hastalarda başlangıç GİB değerlerini her iki gözde de benzer bulduk. Entübasyondan sonra tüm gruplarda göz içi basıncı anlamlı derecede yükseldi fakat bu yükseklik hiç sigara kullanmayan ve bırakan gruba göre sigara kullanan grupta anlamlı derecede daha yüksekti. Toplumun bu konu hakkında bilinçlendirilmesi gerektiği; sonuçlarımız düşünüldüğünde sigara kullanımının bırakılmasının göz içi basıncını entübasyon sırasında daha az yükselteceği için hastalara daha güvenli anestezi uygulanacağı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In general anesthesia practices, the control of the airway is provided via different tools. Two of these are laryngoscopy and endotracheal intubation. Due to sympathetic system during endotracheal intubation hemodynamic results come out. Intraocular pressure (IOP) is effected by the procedure in anesthesia and anesthetic agents. There are publications that indicate that during laryngoscopy and intubation, the level of intraocular pressure rises. The rise of intraocular pressure may effect morbidity in eye surgery. The studies that examine the relation between smoking and IOP show that smoking rises the level of IOP, however precise mechanisms are not put forward. In this study, the effect of laryngoscopy which is practiced via classical Macintosh Blade Laryngoscope and endotracheal intubation on intraocular pressure concerning the patients who smoke but have no risk factor of having diseases because of smoking. After approved by Gaziosmanpaşa University Ethical Committee, this study is practiced in Gaziosmanpaşa University Anesthesiology and Reanimation Department between July and September 2013. 150 adults who are of the risk group of American Society of Anaesthesiologist (ASA) I, are aged between 18-40, and have elective surgical operations under general anesthesia. In preoperative exam of the patients, if s/he smokes or not , if s/he smokes how long and how many cigarettes s/he smokes , age, height, weight, and Body Mass Index (BMI), thiromental distance, rictus, and Mallampathy scores are recorded. There are 150 adults in the group of ASA I, and their operations are planned to be practised, under general anesthesia and supine position and they are divided into three as; GROUP S: Patients who smoke (more than one year), GROUP B: Patients who smoked but have not smoked for the last one year, GROUP NS: Who never smoke. Intraocular pressure measurement is done three times on both eyes when the patients are on the operating table, at the beginning, after the induction, after endotracheal intubation, at the 10th and 20th minutes after induction. The average of the values are noted and simultaneous SAP, DAP, and AAP measurements are noted. It is seen that there is no difference between AAPs at the beginning , after induction, after intubation, at the 10th and 20th minutes after intubation. In this research , it is found that beginning intraocular pressure values are the same in both eyes of the adults who smoke, who smoked and gave up, and non-smokers. After intubation, the level of intraocular pressure has risen at a meaningful rate, but this level was higher in smokers group in comparison with non-smokers and ones who gave up smoking. It is concluded that the society needed to be informed, and as giving up smoking increases the intraocular pressure less during intubation, safer anesthesia is practised upon patients.