Sezeryan hastalarında kronik ağrı insidansı
Chronic pain incidence in caesarean patients
- Tez No: 451101
- Danışmanlar: PROF. DR. VİCDAN FIRAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu çalışmada; sezeryan operasyonları sonrası gelişen kronik ağrının görülme sıklığı ve risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum AD'da Ocak 2015-Ekim 2015 tarihleri arasındaki dönemde sezaryen operasyonu geçiren olguların dosyaları retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların demografik verileri (yaş, kilo, boy), gebelik sayısı, operasyon süreleri, anestezi tipi (genel-rejyonal), kronik ağrı öyküsü, daha önceki operasyonu, ek hastalıkları, postoperatif dönemdeki analjezik miktarı kaydedildi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalar telefon ile aranacak ve telefon ile ulaşılabilen hastalara geçirdikleri sezaryen operasyonuna bağlı ağrı duyup duymadıkları sorgulandı. Ağrı tanımlayan hastalara bir test yapılarak ağrının yoğunluğu ve karakteristiği belirlendi. Elde edilen tüm veriler istatiksel olarak değerlendirildi. İstatiksel analiz için SPSS 21.0 for Windows programı kullanıldı. İstatistiksel yöntem olarak kategorik değişkenler için sayı ve yüzdeler, sayısal değişkenler için ortalama, standart sapma ve ortanca değerleri kullanıldı. Ayrıca grup karşılaştırmalarında ANOVA Test, Kruskal Wallis Testi, T Test, Ki-Kare testi ve Pearson istatistiği kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p değerinin 0,05 ten küçük olması durumu olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the incidence of developing chronic pain after cesarean, and was aimed to determine the risk factors. Methods: Ege University Faculty of Medicine, Gynecology and Obstetrics at the caesarean operation, in the period between January 2015 and October 2015 were retrospectively evaluated in patients undergoing. The demographic data of the patients (age, weight, height), number of pregnancy, duration of operation, type of anesthesia (general-regional), chronic pain history, previous operations, additional diseases, the amount of analgesic in the postoperative period were recorded. All patients included in the study to be searched can be reached by telephone and were questioned by telephone that they had heard of any pain associated with caesarean operation to patients. pain intensity and characteristic of performing a test to identify patients pain was determined. All the data obtained were statistically evaluated. SPSS 21.0 for Windows was used for statistical analysis. numbers and percentages for categorical variables and statistical analysis, the average for numerical variables, standard deviation and median values were used. Also in the comparison group ANOVA test, Kruskal-Wallis test, T-test, chi-square test and Pearson's statistics were used. Grade of 0.05 was considered statistically significant p value of the case to be small.