Moğolistan'daki Hoton Türkleri (Dilleri–kültürleri-edebiyatları)
Khoton Turks in Mongolia (Language–culture–literature)
- Tez No: 823298
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Hotonlar Moğolistan'da yaşayan Türk kökenli topluluklardandır. Günümüzde özellikle Moğolistan'ın Uvs eyaletinde, Tarialan, Naranbulag ve Ulaangom'da yaşayan Hotonlar 19. yüzyıla kadar kendilerine özgü bir Türk lehçesi konuşurken günümüzde Oyrat dilinin Dörbet lehçesini kullanmaktadır. Bu tezde Hoton Türkleri araştırılacak, Hoton'ların tarihi, dili ve kültürleri literatür taraması ve derlemelerle ortaya konmaya çalışılacaktır. Çalışma kapsamında sahadan derlemeler yapılmış olup bundan sonraki süreçte mevcut malzemenin işlenmesine geçilecektir. Günümüzde konuşuru olmayan ölü lehçeler arasında zikredilebilecek Hoton Türkçesinin dil yadigârlarının bir araya getirilerek incelenmesi ve Hoton Türkçesinin dil verilerinin kayıt altına alınması çalışmanın önemli amaçlarından birisidir. Tez tamamlandığında Hotonlar ve Hoton Türkçesi ile ilgili olarak önemli bir eksiklik tamamlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to conduct an in-depth investigation into the Khoton Turks, an ethnic group residing predominantly in Mongolia's Uvs Province, specifically in Tarialan, Naranbulag, and Ulaangom. The research will encompass their historical background, language evolution, and cultural practices through a rigorous literature review and fieldwork compilations. By combining existing materials with new data collected during fieldwork, this study seeks to shed light on the Khoton Turkish dialect, considered one of the dormant dialects that are no longer spoken today. The ultimate goal of this research is to fill a significant knowledge gap regarding the Khotons and their language, thereby contributing to the preservation and understanding of their heritage.