Elektrolize suyun kiraz kalitesine etkisi
Effect of electrolyzed water on sweet cherry quality
  1. Tez No: 377512
  2. Yazar: EDA HAYTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SEÇKİN ADAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada kirazlar 25, 50, 100, 200, 300 ve 400 ppm serbest klor içeriğine sahip elektrolize su (ES) ile muamele edilmiştir. Elektrolize suyun kiraz kalitesi üzerine etkisi 30 günlük depolama boyunca araştırılmıştır. Gaz kompozisyonundaki değişim, ağırlık kaybı, suda çözünür kuru madde, pH, sertlik, su aktivitesi, renk, antosiyanin profili, duyusal özellikler ve küf gelişimi periyodik olarak analiz edilmiştir. Sonuçlara göre 25, 50 ve 100 ppm ES uygulamaları ağırlık kaybını ve ambalaj içindeki karbondioksit üretimini azaltmada etkili bulunmuştur. Ayrıca bu uygulamalar antosiyanin bileşiklerinin ve a* renk değerlerinin korunmasında da etkilidir. 50 ve 100 ppm ES uygulamaları pH ve suda çözünür kuru madde içeriğindeki değişikliklerin yavaşlatılmasında etkin bulunmuştur. 200 ppm konsantrasyonun üstündeki uygulamalarda ise, yüksek konsantrasyon nedeniyle kiraz kalitesinde kayıp meydana gelmiştir. Sonuç olarak, 100 ppm altındaki konsantrasyonlarda, Elektrolize suyun kiraz raf ömrünü arttırmada etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, sweet cherries were treated with electrolyzed water (EW) containing 25, 50, 100, 200, 300 and 400 ppm free chlorine. The efficacy of electrolyzed water on postharvest quality of sweet cherries were investigated during 30 days of storage. Changes in gas composition inside packages, weight loss, total soluble solids, pH, firmness, water activity, color, antchocyanin profile, sensory properties and mould growth were assayed periodically. Results showed that 25, 50 and 100 ppm EW treatments reduced the weight loss and carbon dioxide production inside package of sweet cherries. Also these treatments were effective in preserving the anthocyanins and a* color value. 50 and 100 ppm EW treatment slowed down the changes in pH, total soluble solid content and firmness. Above the 200 ppm concentration, EW treatments caused loss of cherry quality due to adverse effect of high concentration. In conclusion, it was shown that below 100 ppm free chlorine concentrations, EW is an effective chemical agent to extend shelf life of sweet cherry