Türkiye'de kentsel dönüşüm politikaları: Malatya örneği'nde kentsel mekânın dönüşümü
Policies of urban transformation in Turkey: Malatya example of the urban spatial transformation
  1. Tez No: 377777
  2. Yazar: YELİZ POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÇUKURÇAYIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Ekonomik süreçlerin dönüştürdüğü kentsel mekân, sosyal ilişkileri de yeniden tanımlamaktadır. Bu nedenle araştırmada, Türkiye'nin kapitalizme eklemlenmesi sürecinde yaşanan üretim ve toplumsal ilişkilerdeki dönüşümün Malatya kentinde yarattığı toplumsal ve ekonomik sonuçları ortaya çıkarmak ve yaşanan bu ekonomik ve toplumsal dönüşümün kent mekânında yarattığı değişmeyi ortaya koymak, araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Araştırmada, hem kentin kırdan farklı olarak gelişen bütüncül örgütlenmesindeki, hem de kentin bütüncül örgütlenmesine paralel olarak gerçekleşen iç kentin mekânsal örgütlenmesindeki dönüşüm tarihsel süreç içinde makro ve mikro ölçekte iki boyutlu olarak ele alınmıştır. Böylece bir taraftan evrensel ölçekte kentler hiyerarşisini diğer taraftan da kent içi mekânsal ayrışmayı yaratan ekonomik, toplumsal ve siyasal dönüşüm ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca kentin dönüşümünün çözümlenmesinde olabildiğince kronolojik bir sıralama ile dönemsel inceleme yapılmıştır. Fakat dönüşüm sürecinin takibinde sıkıntı yaşanmaması amacıyla bazı konularda dönemsel sınırlamalar aşılmıştır. Araştırmada yazılı kaynak taraması ve mekân okuması yoluyla bilgi toplanmış ve elde edilen bilgiler niteliksel çözümleme tekniği ile işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The city site which is affected by the economical processes characterises the social relationships from top to bottom once again. Therefore, the basic objectives of this study are to reveal the social and economical outcomes of starting to produce within the Turkey's integration phase to capitalism in Malatya city and to present how those social and economical outcomes transformed the city site. Within the study, both the holistic organization of the urban which is different from the rural parts and the transformation of inner city's spatial organization which is parallel to city's holistic organization have been taken into account in a two-dimensional way as macro and micro levels by including the historical period, too. While doing this, we tried to put economical, social and political transformation forward that created hierarchy of cities in a universal scale in one way and inner-city spatial differentiation in the other. In addition to this, within the analyse of the transformation of the city, a perodical examination was tried to be done highly chronologically. However, to not to experience any troubles within the follow-up process of the transformation, periodical limitations have been exceeded in some subjects. Within the research, written literature reviewing and spatial study were applied to gather information and this information was handled by qualitative analysis technique.