Sosyal mübadele teorisi bağlamında güç mesafesi ve örgütsel adalet algılamalarının örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisi
The impact of power distance and organizational justice perceptions on the organizational citizenship behaviour in the context of social exchange theory
  1. Tez No: 377783
  2. Yazar: EBRU ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT BEDÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu araştırmanın amacı Konya İl Emniyet Müdürlüğü mensuplarının örgütsel vatandaşlık davranışı, güç mesafesi ve örgütsel adalet algılamaları düzeylerini inceleyerek, güç mesafesi ve örgütsel adalet algılamalarının örgütsel vatandaşlık davranışına etkisini incelemektir. Araştırmada ayrıca bazı demografik özelliklere göre örgütsel vatandaşlık davranışı, güç mesafesi ve örgütsel adalet algılamalarının farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Konya İl Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapan beş yüz kırk sekiz polisin katılımı ile gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre güç mesafesi ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasında ters yönlü ve zayıf bir ilişki olduğu, adalet algılamaları ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasında doğru yönlü ve zayıf bir ilişkinin olduğu görülmektedir. Yapılan regresyon analizi sonucunda güç mesafesi beklentisi ve örgütsel adalet algısı değişkenlerinin örgütsel vatandaşlık davranışı değişkenini açıklama oranı yaklaşık olarak yüzde yirmi iki olarak bulunmuştur. Ayrıca bu açıklayıcılığa en büyük katkıyı etkileşim adaleti değişkeninin sağladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, to examine the level of organizational citizenship behaviour, power distance and perception of organizational justice among police that working Konya police department and determine the impact of power distance and perceptions of organizational justice on organizational citizenship behaviour. In this research we also proposed to investigate to test whether any changes have been made in displayin the organizational citizenship behavior level, power distance level and perception of organizational justice level of police according to some demographic variables. This research is done by survey model and has been conducted five hundred fourty eight police that were employed in Konya Police Department. According to the experimental results, there is a weak and negative relationship between organizational citizenship behaviour and power distance, there is a weak and positive relationship between organizational citizenship behaviour and perception of organizational justice among police that were employed in Konya Police Department. As a result of the regression analysis power distance expectations and perception of organizational justice variables explain organizational citizenship behavior rate was found to be approximately percent of twenty two. In addition, the largest contribution to this explanatory variable is observed that the interaction justice .