An investigation of pre-service elementary mathematics teachers' techno-pedagogical content knowledge within the context of their teaching practices
İlköğretim matematik öğretmen adaylarının tekno-pedagojik alan bilgilerinin öğretim deneyimleri bağlamında incelenmesi
  1. Tez No: 377809
  2. Yazar: ESRA BALGALMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
Bir örnek olay incelemesi olan bu çalışmanın amacı, teknoloji destekli öğretim deneyimi ve yansıtıcı düşünme süreçlerinin, Türk Öğretmen Adaylarının TPAB'lerine olan katkılarını araştırmaktır. Çalışma 2011-2012 güz döneminde, üç ilköğretim matematik öğretmen adayının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Öğretmen adayları öncelikli olarak GeoGeba dinamik geometri programını kullanarak, teknoloji-destekli üç matematik dersi planlayıp, uygulamışlardır. Öğretmen adayları, bu uygulamalar sırasında araştırmacı tarafından gözlenmiş ve her bir ders uygulamasının öncesi ve sonrasında uyguladıkları derse yönelik yansıtıcı görüşleri alınmıştır. Araştırmada yansıtıcı görüşmeler, gözlemler, ders kayıtları ve dökümanlar veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Veriler, nitel veri analizi teknikleri ile analiz edilmiştir. Araştırmada, beş aşamalı TPAB değerlendirme rubriği (farketmek, kabul etmek, uyarlamak, keşfetmek ve ilerlemek) kullanılmıştır. Nitel veri analizi sonuçları, öğretmen adaylarının, çalışma süresince TPAB düzeylerinde, artan bir değişim olduğunu göstermiştir. Dersin üç özelliği, dersin amacı, soruların niteliği ve öğretmen adayının dersteki rolü TPAB düzeylerindeki değişimi belirleyen önemli ipuçları sağlamıştır. Çalışma kapsamında, öğretmen adaylarının, teknoloji-destekli matematik eğitimi uygulamalarına yönelik görüşleri de araştırılmıştır. Görüşmelerin analizinden çıkan on üç tema, üç kategoride sınıflandırılmıştır. Kategoriler ve temaları; derse hazırlık (öğrencilerin on bilgileri, dersin kazanımı, ders ortamı, teknoloji kullanımının gerekliliği, motivasyon), dersi uygulama süreci (araç, öğretmenin rolü, çalışma kâğıdı, sınıf yönetimi, zaman yönetimi, uygulama), ve mentorluk (kolaylaştırıcının olması ve tavsiyeler) olarak belirlenmiştir. Öğretmen adayları, eğitim teknolojilerini genel olarak, öğrencilerin öğrenmesini geliştirmek ve onların derse olan motivasyonunu artırmak için kullandıkları kendilerine yardımcı bir araç olarak tanımlamışlardır. Sonuçlar teknoloji destekli öğretim deneyimi ve yansıtıcı düşünme süreçlerinin, öğretmen adaylarının TPAB düzeylerinin geliştirilmesi için gerekli olduğunu göstermiştir. Bunlar teknoloji destekli matematik dersi uygulamalarının genel başarısını etkileyen önemli özelliklerdir.
Özet (Çeviri)
The goal of the case study was to investigate the contribution of field experience and the reflection-on-practice process on Turkish Pre-service Teachers' TPACK. In 2011-2012 fall semester, the research was conducted with the participation of three PSTs. PSTs designed and implemented three technology-based lessons, primarily with GeoGebra. They were observed during the lesson and interviewed before and after each lesson implementation to reflect on their teaching. The data collection methods were reflective interviews, observations, videotaped lessons and documentation. The data were analyzed through qualitative data analysis methods. A five level TPACK rubric (recognizing, accepting, adapting, exploring and advancing) was used. The qualitative analysis of the data revealed that PSTs TPACK levels changed progressively throughout the study. Three components; the aim of the lesson, the questions used, and the role of the teacher provided important insights to determine the change in the TPACK level. PSTs' interpretations of implementing technology-based mathematics lessons were examined. The thirteen themes emerged in the interviews were classified into three categories. The categories and their themes were the lesson preparation (students' pre-knowledge, lesson objective, location, necessity of the technology, motivation), process of implementation (tool, teacher role, activity sheet, classroom management, time management, implementation), and mentorship (having a facilitator, and recommendation). In general PSTs defined educational technology as a tool that assisted them to promote students' learning and increase students' motivation. Findings support the need for teaching experience and reflection-on-action, to promote PSTs' TPACK. These were the important components, which affected the overall success of their lesson implementation.