Yaşa bağlı işitme kaybı olan yaşlılarda tekli ve ikili görev eğitiminin fiziksel, kognitif fonksiyonlar ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of single and dual task training on physical, cognitive functions and quality of life in elderly with age related hearing loss
  1. Tez No: 660917
  2. Yazar: HANDE USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KİTİŞ, PROF. DR. FAZIL NECDET ARDIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı yaşa bağlı işitme kaybı olan yaşlılarda tekli ve ikili görev eğitiminin fiziksel fonksiyon, kognitif fonksiyon, yaşam kalitesi, denge, düşme ile ilgili endişe ve günlük yaşam aktiviteleri üzerindeki etkilerini incelemekti. Pamukkale Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Merkezi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda yaşa bağlı işitme kaybı teşhisi konulan yaşlılar çalışmaya katıldı. Yaşlılar tekli görev eğitim grubu, ikili görev eğitim grubu ve kontrol grubu olarak ayrıldı. Tekli görev eğitim grubunda 13 hasta, ikili görev eğitim grubunda 15 hasta, kontrol grubunda 14 hasta çalışmaya tam olarak katıldı. İşitme kaybı dereceleri saf ses odyometrisi ile belirlendi. Yaşlı Fiziksel Uygunluk Testi, Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Yaşlı Modülü, Berg Denge Ölçeği, Uluslararası Düşme Etkinlik Ölçeği, Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği, İkili Görev Anketi ve İkili Görev Etkisi değerlendirmeleri başlangıçta, eğitimlerden sonra ve 6. ayda uygulandı. Müdahaleler haftada iki gün, 40 dakika, beş hafta süreyle gerçekleştirildi. Tüm yaşlıların 13'ü (%30,95) kadın, 29'u (%69,05) erkekti ve ortalama yaş 71,16 ± 6,00 yıldı. Eğitim gruplarının her biri müdahale sonrasında Yaşlı Fiziksel Uygunluk Testi'nde, Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği'nde, yaşam kalitesi, denge ve düşme endişesi ile ilgili sonuç ölçümlerinde, İkili Görev Etkisi skorunda ve İkili Görev Anketinde istatistiksel olarak anlamlı gelişme gösterdi (p 0.05). Sonuç olarak yaşa bağlı işitme kaybı olan yaşlılar fiziksel ve kognitif fonksiyonlar, yaşam kalitesi, denge, düşme endişesi ve ikili görev yeteneğinde her iki eğitim müdahalesinden yarar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of single and dual-task training on physical function, cognitive function, quality of life, balance, concerns about falling, and activities of daily living in the elderly with age-related hearing loss. The elderly who were diagnosed with age-related hearing loss in Pamukkale University Health, Practice and Research Center, Department of Otorhinolaryngology participated in the study. The elderly were allocated single-task training group, dual-task training group, and control group. Thirteen patients in the single-task training group, 15 patients in the dual-task training group, 14 patients in the control group completed the study. Degrees of hearing loss was determined by pure tone audiometry. Evaluations, Senior Fitness Test, Montreal Cognitive Assessment, World Health Organization- Quality of Life- Old Module, Berg Balance Scale, Falls Efficacy Scale International, Functional Independence Measure, Dual Task Questionnaire, Dual Task Effect, were performed initially, after the interventions and at the 6th month. The interventions were carried out two days a week and 40 minutes, for five weeks. Thirteen elderly (30,95%) were women, 29 elderly (69,05%) were men and the mean age was 71.16 ± 6.00 years. Each training group showed statistically significant improvements in Senior Fitness Test, Montreal Cognitive Assessment, outcomes related to the quality of life, balance and concerns about falling, dual-task effect score, and Dual-Task Questionnaire after the intervention (p 0.05).