Türkiye'de sosyal yardım rejiminin oluşumu
Formation of social assistance regime in Turkey
  1. Tez No: 377969
  2. Yazar: DENİZCAN KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE YÜCESAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 557
Özet
Bu tez, Türkiye'de sosyal yardımları bir rejim olarak kavramsallaştırmış ve Türkiye'nin sosyal yardım rejiminin oluşumunu sorunsallaştırmıştır. Çalışmada, Türkiye'de sosyal yardım rejiminin oluşum dinamikleri, ekonomi-politik bir yaklaşımla kavramsal ve olgusal düzeyde incelenmiştir. Çalışmada kavramsal düzeyde, sosyal yardımların kapitalist birikim ile olan eklemlenme tarzı tartışılmış ve bu eklemlenme tarzı“sosyal yardımların genel yasası”olarak kavramsallaştırılmıştır. Çalışmada, sosyal yardımların işgücü piyasasının ve emeğin düzenlenmesindeki, emek gücünün ve hanenin yeniden üretimindeki rolü ve devlet-toplum ve iktidar ilişkileri açısından anlamı, sosyal yardım rejiminin etrafında oluşan iktisadi, siyasal-toplumsal ve ideolojik yapılar ve ilişkiler bakımından tartışılmıştır. Bu kavramsal tartışma, Ankara ilinde gerçekleştirilen ve yardım alıcılar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, il ve ilçe belediyeleri, özel sosyal yardım kuruluşları ve muhtarlarla yapılan derinlemesine görüşmelere ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'nın hane düzeyinde gerçekleşen ihtiyaç yoklaması süreçlerine katılımcı gözleme dayalı bir alan araştırması ile olgusal dayanaklarına kavuşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis, conceptualize the social assistance in Turkey as a regime and problematize the formation of the social assitance regime of Turkey. In the thesis formation dynamics of the social assitance regime of Turkey analysed with an political economy perspective at conceptual and factual levels. In the thesis, there is discussed the mode of articulation of social assistance to capitalist accumulation in a conceptual level and this mode of articulation conceptualized as“general law of social assistance”. In the thesis, the role of the social assistance in regulation of production, labour and labour market; reproduction of labour power and household and the meaning of social assistances in terms of state-society and power relations discussed in point of economical, political-social and ideological structures and relations consisted around social assistance regime. This conceptual discussion commented together to it's factual basis in Ankara with a field research depends on to indept interviews with social assistance recipients, Ministry of Family and Social Policy, Social Mutualization and Solidarity Foundations, provincial and district municipalities, private social assitance institutions and mukhtars and participatory observations into the means-testing processes of Social Mutualization and Solidarity Foundations takes place at household level.