Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi'nde yatarak tedavi gören mental retardasyonlu (MR) çocukların maliyet analizi
The cost analysis of children with mental retardation in Karadeniz Technical University Farabi Hospital
- Tez No: 377974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesinde Yatarak Tedavi Gören Mental Retardasyonlu Çocukların Hastaneye Maliyetini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma 01.01.2014 -30.05.2014 tarihleri arasında KTÜ Farabi Hastanesi'nde yatarak tedavi gören 4-18 yaş arası 40 hasta (10 kız 30 erkek) ile yapıldı. Veriler bu hastaların dosyalarından ve 01.06.3013 - 30.05.2014 tarihleri arasında kurumun bir yıllık fatura bilgilerinden elde edildi. Hastaların %25'i kız, %75'i erkektir. Hastaların %47.5'i köyde yaşamakta, %65'inin sosyal güvencesi SSK, %57.5'inin geliri 900 TL'nin altındadır. Annelerin %45'inin hamilelik yaşı 29'dan küçüktür. Aile'lerin %35'inde 1.derece akraba evliliği bulunduğu görülmektedir. Hastaların %55'i hipoksik doğum yaşamış, %70'i ise epilepsi-konvülsiyon geçirdiği görülmüştür. Hastaların %45'inin ağır MR hastası olduğu ve en sık %35 oranında alt solunum yolu enfeksiyonu (ASYE) ile hastaneye başvurduğu ortaya konmuştur. Çok ağır MR grubunda olan hastalar hastanede bir yılda ortalama 121.5 gün tedavi görmüş ve hastalara uygulanan tedavinin toplam maliyeti ortalama 67259,60 TL olduğu anlaşılmıştır. Bu çalışma sonucunda MR'li çocukların ve bu hastalığa ek enfeksiyon (ASYE, bronşit-astım, epilepsi-konvülsiyon, malnütrisyon, üriner sistem enfeksiyonu vb.) gibi nedenlerle hastanede yattıklarını, bunların da tedavi ve bakım maliyetlerini önemli oranda artırdığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This research in this direction, patients with mental retardation children's costanalysis was performed to determine in the Karadeniz Technical University (KTU) Farabi Hospital. The research was done with 40 MR inpatient (10 female and 30 male) who get treatment at the age of 4-18 at KTU Farabi Hospital between 01/01/2014 and 31/05/2014. Data were collected from files of patients and from the Cost Analysis Assessment Survey of Children with Mental Retardation between 01.06.2013-30.05.2014. 25 percent of patients are female and 75 percent are male. 47.5 percent of them are living in the country and 65 percent have SSK (National Health Insurance Agency) insurance. 57.5 percent of the patients salary are under 900 Turkish Liras. The age of 45 percent pregnants are under 29. 35 percent of families have first-degree intermarriage. 55 percent had hypoxic birth, and 70 percent are epilepsy patients. 45.0 of the patients came to the hospital for lower respiratory tract infection-the most common reason with the 35.0 percent. In our group of patients with very severe MR got 5 months treatment and stayed on average 121.50 days in the hospital and the total cost of treatment that carried out for the patients is 67259,60 Turkish Liras. As a result of this study we learn that mentally handicapped children are treated in hospitals for MR and in addition to infections to these illnesses (ASYE, bronchitis- asthma, epilepsy, malnutrition, convulsions) and these factors significantly increase the cost of treatment and nursing.