Ebeveynlerin çocuklarının beden eğitimi ve spor dersine katılımına yönelik tutumlarının incelenmesi (Tokat ili örneği)
Parents' attitudes toward their children's participation in physical education and sports in the course of examining (Example of Tokat province)
- Tez No: 378261
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZBAY GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırmanın amacı ebeveynlerin çocuklarının beden eğitimi ve spor dersine katılımına yönelik tutumlarını incelemek, bu tutumların öğrenci velilerinin kişisel bilgilerinden elde edilen bağımsız değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını karşılaştırarak ortaya koymaktır. Araştırmada betimsel tarama modelinde ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya; 2012-2013 öğretim yılı, Tokat il merkezinde bulunan 33 ortaokuldan, 5., 6., 7. ve 8.sınıfta öğrenim gören 619 öğrencinin, ebeveynleri (ana veya baba) gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma sonucunda ebeveynlerin çocuklarının beden eğitimi ve spor dersine katılımına yönelik tutumları ebeveynlerin; öğrenim durumu, meslekleri, aylık gelirleri, spor yapma durumu, sporla ilgili haberleri takip etme durumu, spor yapmaya destek verme durumu ve ailenin; çocuk sayısı, çocuklarının bulundukları sınıf seviyesi, akademik algıları gibi değişkenler arasında olumlu bir ilişkinin bulunduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine attitudes towards participation to physical education and sports class of parents' children, these attitudes is to determine whether it differs according to independent variables obtained from personal information of students' parents. In this research was used relational scan in the descriptive survey model. 619 children who study 5th, 6th, 7th and 8th grades of 33 middle school in city center of Tokat, their parents (mother or father) attended in this research as volunteer in the school year 2012-2013. As a result of research, attitudes of parents towards participation physical education and sport class of their children vary depending on parents' educational levels, occupation of parents, monthly income, the situation of doing sports, the situation of following news related to sports, supporting to doing sport and family; number of children, the class level of children and children' academic perception.