Annelere uygulanan empati eğitiminin empati ve bağışlama düzeylerine etkisi
Impact of empathy educati̇on program applied to mothers on levels of forgiveness and empathy
  1. Tez No: 378280
  2. Yazar: LEYLA ULUS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BELGİN AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, ergenlik döneminde çocuğu olan annelere uygulanan empati eğitim programının onların empati ve bağışlama düzeyleri üzerindeki etkisini saptamaktır. Bu genel amaç doğrultusunda, araştırma, kontrol gruplu öntest-sontest modeline dayalı deneysel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Ankara ilinde farklı sosyoekonomik düzeylerden çocuğu 10. ve 11. sınıfa devam eden 23 anneye bağışlama, bağışlama olasılığı ve empati ölçekleri uygulanmış empati ve bağışlama düzeyleri belirlenmiştir. Araştırmacı tarafından geliştirilen 16 oturumdan oluşan empati eğitimi sonunda son testler uygulanmış annelerin bağışlama olasılığı puanlarının, bağışlama puanlarının ve empati puanlarının anlamlı bir şekilde yükseldiği görülmüştür. Veri toplama araçları olarak; annelerin bağışlama düzeylerini ölçmek için Rye, Loiacono, Folck, Olszewski, Heim ve Media (2001) tarafından geliştirilen bağışlama ve Rye (1998) tarafından geliştirilen bağışlama olasılığı testleri araştırmacı tarafından geçerlik güvenirlik çalışması yapılarak kullanılmıştır. Annelerin empati düzeyleri Jolliffe ve Farrington (2006) tarafından geliştirilen empati ölçeği araştırmacı tarafından geçerlik güvenirlik çalışması yapılarak kullanılmıştır. Annelerin için demografik bilgileri için Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin çözümlenmesi ve yorumlanması şamasında, Korelasyon Analizi ve t-Testi kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesi ve yorumlanmasında, 0,01 ve 0,05 anlamlılık düzeyi aranmıştır. Araştırma sonucunda, empati ve bağışlama arasında anlamlı bir ilişki olduğu, kısaca, verilen empati eğitiminin bağışlama düzeyinde de olumlu etki yarattığı belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, okulların önleyici rehberlik ilkesini benimseyerek empatiye yönelik bireysel ve grup rehberliği çalışmalarına yer verilmesinin ve bu çalışmalarda empati eğitim programı uygulanmasının, okullarda, Empati Eğitim Programının uygulanabilmesi için okul psikolojik danışmanları, rehber öğretmenler ve sınıf öğretmenlerine yönelik empati eğitimi konusunda hizmet içi eğitimler düzenlenmesinin empatik becerileri ve bağışlama düzeylerinde olumlu etki yapacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the impact of empathy education program applied to mothers with adolescence period on their levels of forgiveness and empathy. Along with this general purpose, the research has been executed as an experimental study based on initial and final test model with control groups. 23 mothers from the province of Ankara, randomly chosen from several social and economic levels whose children continue to 10th and 11th grades are applied to possibility of forgiveness and empathy scales and their levels of forgiveness are determined. After completing of empathy education composed of 16 sections driven by researcher, final tests have been applied and a meaningful increase has been observed both on points of mothers' possibility of forgiveness, forgiveness and empathy. For the tools of data collecting, in order to calculate forgiveness levels of mothers, the researcher used forgiveness and forgiveness possibility tests developed by Rye, Loiacono, Folck, Olszewski, Heim and Media (2001) and forgiveness possibility tests developed by Rye (1998) after making necessary safety and validity study. For the empathy levels of mothers, empathy scale developed by Enright is used after making necessary safety and validity study of researcher. For the demographic data of mothers, information forms are being used. In the phase of evaluating and processing gathered data, Correlation Analysis and t-Test and Covariance Analysis (ANCOVA) have been used. For the processing and interpretation of data, 0,01 and 0,05 significance level is looked for. At the end of the study, it is determined that there is a meaningful relation between empathy and forgiveness and the education on empathy has a positive impact on level of forgiveness. Due to the results of this study, it will be useful to establish working groups at schools, individual and group works for empathy, establishing of empathy education programs, inner training programs for those teachers, instructors, guiding staff who will give the training on Empathy Education Program. All these initiatives will have positive effect on empathy skills and forgiveness levels.