Beden eğitimi öğretmen adaylarının öz yeterlik inançlarının incelenmesi (Gazi ve Kafkas Üniversitesi örneği)
Analysis of self efficacy of physical education teacher candidates (Gazi University and Kafkas University sample)
- Tez No: 378282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Öz yeterlik, kişinin bir işi yapabilmesi için gerekli becerilere sahip olduğuna inancıdır. Öğretmen adaylarının, öğretmenlik mesleğine dair öz yeterlik inançlarının belirlenmesi; onların kendilerini daha iyi tanımlayabilmeleri ve onları daha iyi tanıyabilmemize, o ana kadar ki birikimlerinin daha fazla farkına varabilmelerine imkân sağlaması açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı beden eğitimi öğretmen adaylarının öz yeterlilik inançlarını tespit etmektir. Bu çalışma Kafkas Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi'nde öğrenim gören Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü adayları üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi Gazi Üniversitesinden 106 (% 48), Kafkas üniversitesinden ise 114 (% 52) kişi katılmıştır. Araştırma, verilen bir durumu olabildiğince tam ve dikkatli bir şekilde tanımlamayı amaçladığı için tarama modeli türlerinden biri olan betimsel tarama modeli ile tasarlanmıştır. Yukarıda belirtilen iki okuldan seçilen örneklem gurubuna eş zamanlı olarak; kişisel bilgilerini almak için araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”, 1998 yılında YÖK/Dünya Bankası Milli Eğitimi Geliştirme Projesinde yer alan 38 maddeden oluşan“Öğretmenlik Yetkinlik Beklenti Envanteri”ölçekleri kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde t. Testi, betimsel istatistik teknikleri kullanılmıştır. Cinsiyete, yaş grubuna, barınma şekline, sınıf düzeyine göre öğretmen adaylarının öz yeterlik inançlarının farklılaşmadığı, ancak, erkek adayların bayanlara oranla öz yeterlilik inançlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonucunda, her iki üniversitede okuyan öğrencilerin öz yeterlilik inançlarının“yüksek”düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Self-efficacy is one's belief regarding his/her capabilities of successfully completing tasks or goals. Determination of self-efficacy beliefs of teacher candidates in teaching profession is important because, in this way, they can better identify themselves and become more aware of their knowledge, and we can know them better. The aim of this study is to determine the self-efficacy beliefs of physical education teachers. This study involved the pre-service physical education teachers studying at the Department of Physical Education and Sport Teaching at Kafkas University and Gazi University. The sample group was composed of 106 (4%8) students from Gazi Univeristy and 114 (52%) students from Kafkas University. As the research aims at defining of a given situation as precisely and carefully as possible, descriptive survey model was adopted for this study. In order to collect data from the subjects chosen from the aforementioned two universities, the researcher simultaneously applied the“Personal Data Form”developed by the researcher herself and the 38-item“Teacher Self-Efficacy Scale”used in National Education Developing Project of the Higher Education Council/ World Bank in 1998. The T-test and descriptive statistics were used for analysis of research data. The variables of gender, age group, type of housing, and class level did not create difference in self-efficacy beliefs of teacher candidates; however, male candidates were observed to have higher self-efficacy as compared to female candidates. As a result of the study, the students from both Universities were found to have“high”self-efficacy.